Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Przedwyborcze spojrzenie na hejt i szacunek w Polsce

10-09-2019, 09:05

Nie jest niczym dziwnym, że obywatelska ocena sytuacji w kraju pod danymi rządami zależy od sympatii politycznych. Nie brakuje jednak rodaków, którzy po równo negatywnie oceniają każdą władzę, przypisując jej posługiwanie się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami...

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez serwis ciekaweliczby.pl, pod obecnymi rządami jesteśmy dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanujemy.  Prawie połowa Polaków (48%) uważa, że sytuacja jest gorsza niż za rządów PO-PSL.

36% uważa, że zjawisko szacunku i życzliwości nie ma wymiaru politycznego - zdaniem tej grupy Polacy są dla siebie tak samo życzliwi i tak samo się szanują niezależnie od tego, które ugrupowania sprawują władzę.

Zaledwie 16% badanych twierdzi, że Polacy są dla siebie bardziej życzliwi i bardziej się szanują obecnie za rządów PiS, niż w przeszłości za rządów PO-PSL.

Większość wyborców Koalicji Obywatelskiej (72%) oraz Lewicy (64%) uważa, że obecnie za rządów PiS Polacy są dla siebie mniej życzliwi i mniej się szanują, niż w przeszłości za rządów PO-PSL. Co ciekawe, tego zdania jest również ponad jedna czwarta wyborców Prawa i Sprawiedliwości (26%).

Władza posługuje się paskudnymi narzędziami niezależnie od opcji

Badanie pokazuje ponadto, że większa część Polaków (36%) uważa, że władza w Polsce bardziej posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami obecnie za rządów PiS niż posługiwała się w przeszłości za rządów PO-PSL. Przeciwnego zdania jest 24% badanych.

40% Polaków uważa, że każda władza posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami tak samo - niezależnie od tego, jakie ugrupowanie lub koalicja rządzi.

Analiza odpowiedzi wyborców poszczególnych ugrupowań pokazała, jak podzielone jest społeczeństwo. Podczas gdy większość elektoratu Koalicji Obywatelskiej (65%) i Lewicy (63%) uważa, że to obecna władza bardziej posługuje się kłamstwami, pomówieniami i fake newsami, większość wyborców PiS (57%) jest zdania, że jest dokładnie odwrotnie.

39% Polaków uważa, że za rządów PiS panuje większe przyzwolenie na mowę nienawiści (hejt) i obrażenie innych ludzi niż za rządów PO-PSL. 38% badanych jest zdania, że to przyzwolenie jest takie samo - niezależnie od tego, kto sprawuje władzę.

Podobnie jak w poprzednich pytaniach, odpowiedzi zwolenników opozycji oraz partii rządzącej istotnie się od siebie różniły. Przeważająca część wyborców Koalicji Obywatelskiej (75%) i Lewicy (79%) uważa, że obecnie za rządów Prawa i Sprawiedliwości jest również większe przyzwolenie na mowę nienawiści (hejt) i obrażanie innych ludzi niż w przeszłości za rządów PO-PSL. Uważa tak nawet 17% wyborców PiS, ale już 43% jest zdania, że teraz to przyzwolenie jest mniejsze niż w przeszłości.

W przypadku odpowiedzi na każde pytanie, około 40% badanych uważa, że jest tak samo, niezależnie od tego, kto sprawuje władzę. Można zakładać, że są to osoby, które w mniejszym stopniu interesują się polityką i nie chodzą na wybory.

Badanie pokazuje, że za obecnych rządów nasiliły się podziały społeczne, nastąpiło większe przyzwolenie na mowę nienawiści, obrażanie innych ludzi i posługiwanie się fake newsami. Jest to bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ przenosi się z polityki na inne sfery naszego życia.

Autor: Alicja Defratyka, autorka projektu ciekaweliczby.pl.

O badaniu

Badanie przeprowadzone dla serwisu ciekaweliczby.pl na ogólnopolskim panelu badawczym Ariadna. Próba ogólnopolska N=1043 osoby. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Termin realizacji: 30 sierpnia - 2 września 2019 roku. Metoda CAWI.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *