Przechwytywanie haseł ze smartfona dzięki akcelerometrowi

19-08-2011, 14:41

Pomysły osób wykradających dane mogą być dla wielu zaskakujące, choć często opierają się o proste rozwiązania.

Jak informowaliśmy niedawno, nawet mieszkańcy mniej zamożnych państw coraz chętniej wykorzystują smartfony do pracy i rozrywki. Im więcej jednak czasu spędzamy z tego typu urządzeniem, tym ciekawszym okazuje się ono celem dla przestępców.

>>Czytaj także: Szef Androida rozdał kilka milionów dolarów podwładnym

Sonda
Kupiłeś kiedyś aplikację mobilną?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Jak poinformował NewScientist, Hao Chen oraz Lian Cai z Uniwersytetu Kalifornijskiego opracowali niecodzienny sposób na przechwytywanie haseł wprowadzanych przez użytkowników smartfonów. Bazuje on na akcelerometrze, czyli czujniku wykrywającym ruch urządzenia.

Warto zauważyć, że o ile dostęp do danych z klawiatury smartfona ma zwykle tylko aktywna aplikacja, informacje z akcelerometru nie są w żaden sposób chronione. Może się wydawać wielce nieprawdopodobnym, by informacje o niewielkich ruchach urządzenia mogły pomóc w ustaleniu naszego hasła, jednak w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Według naukowców podczas wprowadzania danych z klawiatury numerycznej skuteczność odgadywania hasła wynosi aż 71,5%. Nie jest to zatem zjawisko, obok którego można by przejść obojętnie. Pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłości twórcy mobilnych systemów operacyjnych wezmą pod uwagę możliwość przechwycenia w ten sposób wprowadzanych danych. Tymczasem podczas wpisywania hasła można po prostu wykonywać nienaturalne ruchy telefonem.

>>Czytaj także: Odświeżony Czytnik Google dla Androida


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy