Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Prawo telekomunikacyjne: Prezydent podpisał nowelizację

12-10-2011, 08:22

Zmiany w prawie telekomunikacyjnym mają chronić abonentów przed zaskakująco wysokimi cenami połączeń o podwyższonej opłacie (usługi Premium Rate). Ponadto ułatwione będzie wydawanie pozwoleń na używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu. Przedwczoraj nowelizację podpisał Prezydent RP.

Dziennik Internautów wspominał już o nowelizacji Prawa telekomunikacyjnego, która ma chronić konsumentów przed naciąganiem na usługi o podwyższonej opłacie. Ustawa wprowadzi dwa środki ochronne - nowe obowiązki informacyjne oraz dostarczenie konsumentom możliwość blokowania połączeń Premium Rate.

Ustawa określa m.in. sposób informowania o cenie usług, tzn. tło informacji nie może utrudniać lub uniemożliwiać zapoznania się z ceną za jednostkę rozliczeniową usługi albo ceną za połączenie, rozmiar czcionki ceny nie może być mniejszy niż 60% rozmiaru czcionki numeru tej usługi, a czas prezentacji ceny nie może być krótszy niż czas prezentacji numeru tej usługi.

Czytaj: Dostęp do informacji publicznej: Prezydent musiał podpisać ustawę?

Przedsiębiorcy będą zobowiązani do wyraźnego informowania o tym, że usługa świadczona na danym numerze wymaga subskrypcji. Jednocześnie dostawca usługi o podwyższonej opłacie świadczonej na zasadzie subskrypcji będzie obowiązany do umożliwienia abonentowi dokonania rezygnacji z tej usługi w każdym czasie.

Abonent ma mieć możliwość nieodpłatnego:

  • blokowania połączeń na numery o podwyższonej opłacie,
  • blokowania połączeń na numery poszczególnych rodzajów usług o podwyższonej opłacie,
  • określenia progu kwotowego, po przekroczeniu którego dostawca będzie obowiązany do zablokowania możliwości wykonywania połączeń na numery usług o podwyższonej opłacie i odbierania połączeń z takich numerów (dostawca będzie obowiązany oferować abonentom co najmniej trzy progi kwotowe, które wynoszą 35, 100 i 200 złotych),
  • określenia maksymalnej ceny za jednostkę rozliczeniową usługi albo ceny za połączenie w przypadku usługi taryfikowanej za całe połączenie i nieodpłatnego blokowania połączeń wychodzących na numery usług o podwyższonej opłacie, których cena przekracza cenę maksymalną określoną przez abonenta w żądaniu.

Dostawcy usług o podwyższonej opłacie będą musieli na 7 dni przed dniem rozpoczęcia świadczenia usługi przekazać do UKE swoje dane, informacje o usłudze oraz o numerach wykorzystywanych do świadczenia usługi. Prezes UKE będzie prowadził jawny rejestr numerów Premium Rate, który będzie zamieszczony na stronie BIP UKE.

Niewypełnienie lub nienależyte wypełnianie obowiązków określonych w nowych przepisach (art. 64, art. 64a i art. 65) zagrożone będzie karą pieniężną.

Druga istotna zmiana wprowadzana omawianą nowelizacją dotyczy przyznania Prezesowi UKE prawa dopuszczenia, na wniosek zainteresowanego podmiotu, czasowego używania urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni. Prezes UKE, wydając decyzję w tej sprawie, ma kierować się obiektywnymi, przejrzystymi, niedyskryminacyjnymi i proporcjonalnymi kryteriami.

Ustawa określa dokumenty, które podmiot zainteresowany musi dołączyć do wniosku oraz elementy decyzji Prezesa UKE. Wprowadzenie czasowych zezwoleń związane jest m.in. z organizacją w Polsce mistrzostw Euro 2012. Procedury przyznania klasycznego pozwolenia są długotrwałe i skomplikowane. To szczególne pozwolenie służyć ma dziennikarzom relacjonującym np. mecze czy koncerty, którzy nie potrzebują zezwoleń stałych.

Czytaj: Fundacja ePaństwo wygrywa z Prezydentem w sądzie« Sierpień 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031