Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pracują nad ustawą o standaryzacji stron WWW

04-08-2009, 07:25

Prace nad założeniami do ustawy o standaryzacji stron internetowych rozpoczęto w ramach projektu Widzialni. Zakłada ona m.in. utworzenie Rady Certyfikacji i Kontroli Stron Internetowych, która będzie sprawdzać serwisy WWW pod kątem ich zgodności ze standardami W3C.

Widzialni zwracają uwagę na to, że do tej pory kwestie związane z dostępnością stron internetowych instytucji państwowych nie były rozwiązane prawnie. Mówiąc o dostępności, Widzialni mają na myśli różne grupy społeczne narażone na tzw. wykluczenie cyfrowe. Należą do nich m.in. osoby niepełnosprawne, ale także niezamożne, zamieszkujące biedniejsze regiony kraju, starsze, korzystające ze starych komputerów, przeglądarek tekstowych i urządzeń mobilnych.

W krajach Europy zachodniej i USA tego typu regulacje funkcjonują od wielu lat. Rada Europy wyznaczyła swoim krajom członkowskim kierunki działań w zakresie przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu. Wskazano przy tym na standard tworzenia stron internetowych opracowany przez Konsorcjum W3C.

W oparciu o ten standard Widzialni przygotowują zestaw zaleceń dla twórców serwisów WWW instytucji publicznych. Pracami nad tym dokumentem zainteresowane są m.in. Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Śląska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet St. Wyszyńskiego. Widzialni mówią też, że bardzo przychylne pomysłowi jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, które już wkrótce zajmie stanowisko w sprawie założeń do ustawy.

Opracowywana jest także metodologia sprawdzania serwisów WWW i ich certyfikowania. W założeniach do ustawy sugeruje się m.in. powstanie Rady Certyfikacji i Kontroli Stron Internetowych - ciała funkcjonującego przy ministerstwie odpowiedzialnym za przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. W radzie zasiadaliby specjaliści z dziedziny dostępności stron internetowych, jak również przedstawiciele osób niepełnosprawnych i ośrodków naukowych.

Więcej o Widzialnych w DI


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik