Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Powstaje pierwsza w Polsce publiczna sieć beaconów

29-05-2015, 11:56

Beacony - niewielkie mikrokomputery, nadajniki, które precyzyjnie określają swoje położenie i mogą komunikować się z aplikacją w smartfonie - zostaną rozdane wybranym krakowskim instytucjom w ramach projektu BeaconValley.io.

Panorama Krakowa i beacon - projekt beaconvalley.io

BeaconValley.io, czyli kilka setek nieodpłatnych beaconów dla 50 wytypowanych organizacji, instytucji i firm z Krakowa. Do beaconów partnerzy przedsięwzięcia - polski producent Kontakt.io oraz HG Intelligence S.A., twórca i dostawca aplikacji opartych m.in. o beacony - dokładają środowisko programistyczne. Na zainteresowane krakowskie instytucje formularz zgłoszeniowy (dostępny tutaj) czeka do 15 czerwca. 

Pakiet beacony+środowisko programistyczne ma dać instytucjom publicznym i lokalnym firmom możliwość stworzenia aplikacji, które usprawnią i uprzyjemnią życie w Krakowie. Wszystko po to, by powstało jak najwięcej żywych przykładów działania beaconów jako elementu „inteligentnego miasta”.

Wierzymy, że tego typu działania pozytywnie wpływają zarówno na rozwój samych miast, jak i pobudzają oddolnie przedsiębiorczość w społeczności – komentuje Krzysztof Kochmański, Dyrektor Kreatywny HG Intelligence S.A.

Najwyraźniej ma rację, bo zgłoszeń zainteresowanych podmiotów nie brakuje. Do inicjatorów programu odzywają się instytucje publiczne, parki rozrywki, teatry, muzea, a także małe i średnie firmy oraz indywidualni software developerzy. Zgłaszają się i ci, którzy o zastosowaniu beaconów wiedzą już niemal wszystko, jak i instytucje początkujące, które pytają przede wszystkim o sposoby wykorzystania beaconów, możliwości zastosowania i o to, co dzięki beaconom można osiągnąć.

Dla tych, którzy mają pomysł na wykorzystanie beaconów oraz pozwalające na to umiejętności programistyczne, zaplanowano maraton programistyczny (hackathon), który odbędzie się 27-28 czerwca. Partnerem tej części projektu jest krakowski akcelerator hub:raum. Podczas hackathonu wytypowane instytucje będą mogły przedstawić swoje problemy i potrzeby - o wyborze konkretnych podmiotów zdecydują przydatność dla lokalnej społeczności i różnorodność zastosowania. Ma to zainspirować uczestniczących w hackhatonie programistów do obmyślenia i zaprojektowania koncepcji rzeczywiście użytecznych systemów.

Rejestracja na hackathon rusza w poniedziałek, 1 czerwca.

Smart City według Kontakt.io i HG Intelligence


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły:

fot. Freepik
fot. G Data