Powstaje nowy globalny „ekosystem” dla pojazdów FCA

09-05-2019, 20:31

Firma Fiat Chrysler Automobiles N.V. (FCA) (NYSE: FCAU / MTA: FCA) ogłosiła 30 kwietnia, że wykorzysta technologię HARMAN (Samsung) i Google do stworzenia nowego „ekosystemu”, który podniesie jakość usług połączonych dla właścicieli pojazdów FCA na całym świecie. Premiera rozwiązania ma odbyć się w drugiej połowie 2019 r.

W wariancie zewnętrznym (off-board) system będzie szybko i bezpiecznie zarządzać danymi pojazdu oraz danymi dodatkowymi przy użyciu architektury opartej na platformie w chmurze HARMAN Ignite. System da właścicielom pojazdów większą wygodę obsługi, przewidując ich potrzeby w zakresie konserwacji, lokalizując stacje paliw i ładowarki, odbierając komunikaty o ruchu drogowym i oferty restauracji oraz, po naciśnięciu przycisku, bezpośrednio łącząc z centrami pomocy. Pojazdy będą również mogły otrzymywać aktualizacje oprogramowania w trybie over-the-air (OTA), dostarczając kierowcom najnowszych funkcji i aplikacji.

Globalna platforma będzie oferować użytkownikom łączność 4G i wspierać przejście do 5G, otrzyma homologację dla wszystkich regionów i będzie obsługiwana przez każdego operatora na świecie.  System w wariancie off-board ma również możliwość interakcji z infrastrukturą inteligentnych miast przyszłości oraz urządzeniami domowymi za pośrednictwem platformy „Smart Things” Samsunga.

Oprócz właścicieli pojazdów z funkcji oferowanych przez nową łączność opartą na chmurze skorzystają także dealerzy, operatorzy flot i dostawcy usług.

W wariancie on-board nowy system będzie działać z Androidem, tworząc stabilne, sprawdzone i intuicyjne środowisko oparte na aplikacjach, z dostępem do najnowszych treści dzięki aktualizacjom OTA, szybkimi interakcjami oraz bezproblemową łącznością bezprzewodową z urządzeniami mobilnymi użytkownika. Niezawodny i bezpieczny system będzie oferować właścicielom nieprzerwany dostęp do innowacji i aktualizacji poprzez wbudowaną sieć komórkową, zapewniając nowe możliwości związane z autonomiczną jazdą, elektryfikacją samochodów i usługami połączonymi.

Ten połączony ekosystem zapewni optymalne środowisko techniczne dla elektrycznych pojazdów FCA, w tym zastosowania takie jak zdalne zarządzanie bateriami, inteligentny nawigator samochodowy czy technologia vehicle-to-grid („pojazd do sieci”).  Będzie on również oferować szereg usług mobilnych FCA, w tym funkcje takie jak opłata za przejechane kilometry, ubezpieczenie pojazdu zależne od sposobu użytkowania, krótko-, średnio- i długoterminowy wynajem pojazdów oraz rozwiązania typu peer-to-peer, w tym system U-Go wprowadzony niedawno w Europie przez Leasys.

Najważniejsze elementy systemu zaczną być wdrażane etapami w różnych regionach świata w drugiej połowie 2019 r., a wszystkie nowe pojazdy FCA mają zostać do niego przyłączone do 2022 r.

Źródło: PAP


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031