Posłowie sypnęli milionami dla Polskiej Agencji Kosmicznej. Nie za wcześnie?

18-12-2014, 11:05

30 mln zł na realizację zadań Polskiej Agencji Kosmicznej przewiduje poprawka do budżetu państwa przyjęta przez Sejm. Oczywiście podbój kosmosu jest bardzo ważny, ale do tej hojności też można mieć zastrzeżenia.

Sejm uchwalił budżet na 2015 rok. Szacowane dochody wyniosą 297,17 mld zł (to więcej niż w budżecie na 2014 r.), a wydatki nie będą wyższe niż 343,25 mld zł (to też więcej niż w 2014). Deficyt budżetowy nie powinien przekroczyć 46,08 mld zł. Zgodnie z założeniami ustawowymi, wzrost gospodarczy wyniesie 3,4 proc., a średnioroczna inflacja 1,2 proc. Nominalny wzrost wynagrodzeń ma być na poziomie 4,3 proc., a zatrudnienie wzrośnie o 0,8 proc. 

Są miliony dla Polskiej Agencji Kosmicznej

Sejm przyjął pewne poprawki do budżetu, a jedna z nich dotyczyła pieniędzy dla Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK). Przypomnijmy, że ustawa o utworzeniu tej agencji została podpisana w październiku. Rząd od początku zaznaczał, że przy pracach nad ustawą o PAK nie oszacowano należycie kwestii kosztów. Potem rząd zachęcał do finansowej wstrzemięźliwości, bo Polska Agencja Kosmiczna jeszcze się organizuje, a dotyczące jej przepisy mają dopiero wejść w życie.

Poland Can into space?
Poland can into space? (obrazek zaczerpnięty z forum.paradoxplaza.com)

Miało być 5-10 mln rocznie

Na początku grudnia sejmowa Komisja Finansów Publicznych zajmowała się poprawką dotyczącą Polskiej Agencji Kosmicznej. Komisja odrzuciła tę poprawkę. Wiceminister finansów Hanna Majszczyk powiedziała na posiedzeniu komisji, że "w najbliższym czasie zadania te są przypisane do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów". Hanna Majszczyk zapewne miała na myśli to, o czym mówi art. 22 ustawy o PAK ("Do czasu utworzenia Agencji koszty związane z wynagrodzeniem i działalnością Prezesa Agencji pokrywa Kancelaria Prezesa Rady Ministrów"). 

Mimo wszystko posłowie uznali, że już trzeba dać Agencji kilkadziesiąt milionów. Zmartwiło to m.in. ministra finansów, który w wypowiedzi cytowanej przez Gazetę Prawną stwierdził:

Bardziej mnie martwią przegłosowane zmiany zwiększające finansowanie Polskiej Agencji Kosmicznej, bo one uszczuplają rezerwę na zmiany organizacyjne, z której to m.in. utrzymywane są systemy informatyczne, które nie mają już finansowania ze środków unijnych. Będzie to pewne wyzwanie w 2015 r.

Dodajmy jeszcze, że wcześniej koszty funkcjonowania Agencji szacowano na 5–10 mln zł rocznie. W czasie prac nad przepisami dotyczącymi agencji pojawiły się zarzuty związane z jej upolitycznieniem m.in. zwiększono wpływ premiera na wybór prezesa. To wszystko sprawia, że narastają kontrowersje wokół organizacji, która nawet na dobre nie wystartowała, nie mówiąc już o wyjściu na właściwą orbitę. 

Sonda
Czy wydatki na Polską Agencję Kosmiczną przyniosą jakieś wymierne korzyści?
  • tak
  • nie
  • trudno powiedzieć
wyniki  komentarze

Oczywiście PAK może przynieść pewne korzyści. Organizacja powinna się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. Ma koordynować działania sektora, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria, usprawniać dzielenie się wiedzą itd. Pytanie jednak brzmi, czy właściwie oceniono proporcję wydatków do oczekiwanych korzyści? Czy decyzja o przyznaniu kilkudziesięciu milionów dla tej agencji naprawdę ma racjonalne podstawy?

Co dalej?

Uchwalona przez Sejm ustawa budżetowa trafi teraz do Senatu. Zgodnie z przyjętym harmonogramem senatorowie będą mieli czas do 12 stycznia 2015 r.

13 stycznia 2015 r. Komisja Finansów Publicznych zajmie się ewentualnymi senackimi poprawkami do budżetu. Głosowanie nad nimi odbędzie się na posiedzeniu Sejmu 13-16 stycznia 2015 r. Ustawa budżetowa na 2015 r. ma być przekazana do podpisu prezydenta 20 stycznia 2015 r.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031