Posiadacze tabletów kupują i czytają mniej e-booków niż właściciele czytników

26-12-2012, 23:17

Tak przynajmniej wynika z ankiety przeprowadzonej przez Publio przy współpracy Świata Czytników.

W ankiecie wzięło udział 4066 osób zainteresowanych e-bookami, odwiedzających wymienione we wstępie serwisy. Zdecydowana większość z nich, co widać na wykresie, używa czytników z e-papierem (prawie 60%). Na drugim miejscu  uplasowały się ex aequo tablety i laptopy (po 23%), trzecią pozycję zajęły telefony (18%).

Na jakim urządzeniu czytamy e-booki?

Najpopularniejszym czytnikiem okazał się Kindle - wskazało go 84% ankietowanych. Kolejne miejsca na podium zdobyły Onyx (6%) i Sony (1,8%).

Co liczy się dla kupujących e-booki?

Aż 86% badanych zwraca uwagę przede wszystkim na ceny. 80% kieruje się znajomością i/lub popularnością autora. 77% ankietowanych konsultuje się z rodziną i znajomymi, a 62% przegląda blogi i fora, sprawdzając, czy upatrzone przez nich e-booki mają pozytywne opinie. Tylko 36% respondentów przyznaje się do zakupów pod wpływem rekomendacji księgarni internetowych.

Twórców ankiety interesowało także, czy urządzenie wykorzystywane do czytania e-booków ma wpływ na ilość czytanych i kupowanych pozycji. Okazało się, że ma, w dodatku niebagatelny, co pokazuje poniższy wykres:

Kto czyta i kto kupuje e-booki?

Więcej szczegółów w serwisie Świat Czytników - zob. Jak e-czytają Polacy? Wyniki ankiety Publio i Świata Czytników. Pełny raport ukaże się prawdopodobnie jeszcze w tym roku na łamach Publio.

Zobacz także na wideo niezwykłego robota, który błyskawicznie skanuje książki.


Źródło: Świat Czytników
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy