Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Ponad 213 tysięcy podpisów pod petycją anty-SLAPP

02-02-2022, 09:02

1 lutego 2021 w Brukseli organizacje społeczeństwa obywatelskiego oraz osoby nękane pozwami typu SLAPP przekazały na ręce wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Vĕry Jourovej petycję wraz 213 433 podpisami. Celem petycji jest zachęcenie KE do wprowadzenia zmian w prawie europejskim, które będą chronić aktywistów, sygnalistów i dziennikarzy. Silne unijne prawo anty-SLAPP niezbędne jest do ochrony prawa do informacji, wolności wypowiedzi i prawa do protestu.

We wtorek przedstawiciele Koalicji przeciwko SLAPP w Europie (CASE) przekazali 213 433 podpisów Věrze Jourovej, wiceprzewodniczącej oraz Komisarz ds. wartości i przejrzystości Komisji Europejskiej. W spotkaniu uczestniczyli także Kamil Maczuga z Atlasu Nienawiści, któremu władze polskich powiatów wytoczyły sprawy typu SLAPP oraz holenderski dziennikarz Okke Orstein – wielokrotnie pozwany za nagłośnienie korupcji w Panamie. Petycja, założona w lipcu 2021 r. przez organizacje należące do koalicji CASE: Rainforest Rescue i Monachijski Instytut Ochrony Środowiska, które same borykają się z pozwami SLAPP, wzywa Komisję Europejską do zaproponowania dyrektywy anty-SLAPP, która skutecznie ochroni wszystkich dotkniętych uciążliwymi sporami sądowymi w całej UE. Ponadto swoje poparcie dla inicjatywy wyraziły 172 organizacje z całej Europy.

W Polsce pozwy strategiczne są powszechnym narzędziem służącym zastraszaniu, uciszaniu i poniżaniu aktywistów i dziennikarzy. Atlas Nienawiści został pozwany przez siedem samorządów za potępienie dyskryminacji osób LGBT, a walka jest niesprawiedliwa: dobrze opłacani prawnicy i władze publiczne biorą na cel niewielką grupę działaczy pracujących na zasadzie wolontariatu. To smutne, że w demokratycznym kraju, w demokratycznej Europie, prawo do dyskryminacji jest lepiej chronione niż obywatele walczący o swoje prawa. Dlatego potrzebujemy unijnego prawa anty-SLAPP. SLAPPy prowadzą do korozji wartości demokratycznych, takich jak wolność słowa i rządy prawa. Nowa dyrektywa UE powinna zapobiegać wszelkim przyszłym SLAPP i chronić ofiary.

– powiedział Kamil Maczuga, współautor Atlasu Nienawiści. Wraz z Jakubem Gawronem, Pauliną Pająk i Pawłem Prenetą, Kamil jest pozwany o zniesławienie przez kilka gmin za informowanie o podjętych przez nie uchwałach wyrażających sprzeciw wobec ideologii LGBT oraz przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodziny. 

Wiceprzewodznicząca Komisji Europejskie Vera Jourova skomentowała na Twitterze petycję złożoną na jej ręce:

Nikt nie powinien bać się wyrażania swoich poglądów i dzielenia się ważnymi dla nas wszystkich informacjami. Postępowania sądowe przeciwko dziennikarzom UE i obrońcom praw, którzy zabierają głos w interesie publicznym, mogą i muszą zostać zakończone. Dziękuję @CASECoalition za mobilizację wsparcia dla #stopSLAPPs

Ofiarami SLAPP padają także lokalni dziennikarze i aktywiści. W zeszłym roku sprawę naszej członkini i pracownicy wytoczyło województwo opolskie. Liczba osób i organizacji w całej UE, które są celem tzw. pozwów SLAPP, stale rośnie. SLAPP to pozwy wniesione w celu zablokowania partycypacji publicznej, w tym informowania opinii publicznej, pokojowych protestów lub bojkotów, rzecznictwa lub informowania o nieprawidłowościach. Osoby zamożne i wpływowe nadużywają prawa, aby zmusić swoich krytyków do czasochłonnych i kosztownych postępowań prawnych mających na celu ich uciszenie. Takie pozwy często wywołują też efekt mrożący i zniechęcają obywatelki i obywateli do angażowania się w życie publiczne.

Biorąc pod uwagę zagrożenie dla praw podstawowych, jakie stwarzają SLAPP, CASE uważa, że ​​silne unijne prawo anty-SLAPP jest niezbędne do ochrony wartości demokratycznych, takich jak wolność wypowiedzi i prawo do protestów w całej UE. Unijna dyrektywa anty-SLAPP, opracowana przez koalicję CASE, zapewniłaby wysoki i jednolity poziom ochrony przed SLAPP we wszystkich krajach UE i służyłaby jako model na całym kontynencie. Komisja Europejska ma przedstawić ogólnounijną inicjatywę anty-SLAPP w dniu 23 marca br.

Opracowanie na podstawie materiałów CASE.

Autor: Marzena Błaszczyk, Sieć Obywatelska Watchdog Polska

Materiał na licencji CC BY 4.0


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *