Pomoc społeczna też się informatyzuje. Wnioski będzie można składać przez internet

17-12-2013, 10:54

Z początkiem przyszłego roku ruszy portal Emp@tia, służący beneficjentom pomocy społecznej. Posłuży on m.in. do składania wniosków i być może uda się ograniczyć liczbę potrzebnych zaświadczeń.

Portal emp@tia, uruchomiony przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, jest już dostępny pod adresem www.empatia.mpips.gov.pl.

Portal był zaprezentowany wczoraj, ale na dobre ma ruszyć od początku 2014 roku. W niektórych gminach prowadzony jest już pilotaż projektu. W założeniach ma to być miejsce, gdzie każda osoba i rodzina poszukująca pomocy państwa uzyska kompleksową informację na ten temat. Portal ma też pomagać oferować informacje istotne dla pracowników pomocy społecznej.

Portal informacyjny jest elementem dużo większego projektu o nazwie „Emp@tia – platforma komunikacyjna zabezpieczenia społecznego”. Wczoraj Dyrektor Departamentu Informatyki w MPiPS Marek Kulawczyk wyjaśnił, że w ramach projektu udostępniona jest możliwość składania drogą elektroniczną wniosków o pomoc społeczną, świadczenia rodzinne i inne.

zrzut z ekranu

Projekt ma na celu również wyeliminowanie zaświadczeń na rzecz oświadczeń w obszarze zabezpieczenia społecznego. Będzie to możliwe poprzez wymienianie informacji drogą elektroniczną z innymi resortami (np. Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych) oraz Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W ramach projektu integrowana jest wiedza ze wszystkich trzech obszarów zabezpieczenia społecznego, tj. pomoc społeczna, świadczenia rodzinne, fundusz alimentacyjny.

Sonda
Czy kontakt przez internet może zachęcić więcej osób do korzystania z opieki społecznej?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Rusza także elektroniczny system Rejestru Jednostek Pomocy Społecznej. Jego podstawową funkcją jest umożliwienie obywatelom i urzędnikom dostępu do danych Jednostek Pomocy Społecznej. Wyszukiwanie jest możliwe poprzez określenie rodzaju poszukiwanej placówki lub jej lokalizacji - po podaniu kodu pocztowego - najbliższej wyszukującemu. W części informacyjnej są publikowane artykuły, dotyczące powstawania nowych jednostek oraz o działalności placówek, a także wyniki badań i analiz. Pracownicy jednostek mogą tu poszukiwać informacji o szkoleniach i seminariach.

Prace nad projektem rozpoczęły się w 2007 r., a koszt projektu sfinansowany jest ze środków unijnych i wynosi niecałe 50 mln zł.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930