Polski dokument o hackingu już w przyszłym roku

15-12-2014, 10:34

Dzięki współpracy entuzjastów bezpieczeństwa IT, kamery i montażu, ekspertów think tanku BAD[SECTOR].PL oraz serwisu Zaufana Trzecia Strona powstaje polski film dokumentalny poświęcony branżom IT hacking i IT security.

Potocznie, co nader często bywa także „zasługą” taplających się w taniej sensacji mediów, słowo „haker” miewa negatywne konotacje. Celem autorów filmu „Hack IT” stała się więc rzetelna (i przystępna) analiza kultury hakerskiej oraz rzeczywistych zagrożeń sieciowych i zasad bezpieczeństwa w sieci. IT hacking to środowisko ludzi, których poza medium, jakim jest komputer i sieć, łączą idee dobrowolnej współpracy oraz wolności – wolności tworzenia, pozyskiwania wiedzy i swobodnego rozpowszechniania informacji. Hakerem jest osoba, dla której operowanie na danym medium w duchu tych zasad jest rodzajem sprytnej, twórczej zabawy. W efekcie powstają innowacyjne technologie, oprogramowanie i sposoby korzystania z komputera czy sieci - podkreślają twórcy filmu.

Film, tematy, emisja
Produkcja podzielona będzie na odcinki tematyczne, trwające 20-30 minut. Pierwszy odcinek ma pojawić się w sieci w przyszłym roku - twórcy chcą go udostępnić na warunkach jednej z licencji Creative Commons. Będzie dotyczył początków kultury hakerskiej w Polsce i na świecie, profesjonalizacji „hackingu” oraz korzeni ruchu (m.in. Wolne Oprogramowanie - Free Software oraz Otwarty Kod - Open Source).

Kolejne odcinki będą poświęcone następującym zagadnieniom:

  • społeczność hakerów i społeczność IT security;
  • prywatność i anonimowość (TOR, VPN, inteligentny sprzęt);
  • bezpieczeństwo finansów i kryptowaluty (Bitcoin);
  • bezpieczeństwo urządzeń mobilnych (smartfony, tablety);
  • przełamywanie zabezpieczeń (testy penetracyjne, informatyka śledcza).

Każdy odcinek będzie zawierał wywiady z ekspertami, dyskusje komentatorów, elementy paradokumentalne. W zrozumieniu, czasem hermetycznego, języka rozmówców pomoże odpowiednia narracja.

Kto to robi?
Za projektem stoi bardzo ciekawy zespół - osoby bezpośrednio zaangażowane w produkcję wymieniamy w kolejności alfabetycznej. Fryderyk Fromm, spe­cja­li­sta ds. bez­pie­czeń­stwa IT w IBM, w projekcie pełni rolę redaktora i publicysty, jest też ambasadorem przedsięwzięcia. Paweł Janka, operator kamery i reporter w TVN, jest realizatorem i scenarzystą projektu, powierzono mu też rolę koordynatora. W pracach nad scenariuszem wspiera go Paweł Wilk, szef think tanku BAD[SECTOR].PL. Paweł odpowiada także za część merytoryczną i redakcyjną. Za kamerą stoi Wojtek Gajek, który zajmuje się także montażem i scenografią. Kamera to jego codzienność - operatorem jest zawodowo, studiuje też w szkole filmowej Mastershot. Pomocą merytoryczną służy również redakcja serwisu Zaufana Trzecia Strona, zaś wsparcie artystyczne zapewnili twórcy muzyki elektronicznej, np. Phutureprimitive, Essex czy Freedomatik, którzy nieodpłatnie udostępniają swoje utwory jako tło dla ujęć.

W oczekiwaniu na emisję
Dziennik Internautów wspiera inicjatywę patronatem medialnym - na naszych łamach będzie można obejrzeć pierwszy odcinek, a w oczekiwaniu na emisję zaprezentujemy szerokie spojrzenie na tematykę hackingu i bezpieczeństwa IT.

Wszystkich, którzy chcą się przyczynić do powstania filmu, informujemy, że produkcja realizowana jest ze środków własnych autorów, bez korzystania z zewnętrznej pomocy, w tym grantów czy dotacji. Niewykluczone, że temat zainteresuje sponsorów lub będzie przedmiotem finansowania poprzez crowdfunding.

Kontakt: Paweł Janka, hackit@badsector.pl, tel. 602 385 460.

Dziennik Internautów jest patronem medialnym dokumentu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930