Polsce grozi kara za niewdrożenie przepisów w sprawie elektrośmieci

29-04-2015, 13:58
Aktualizacja: 30-04-2015, 07:04

Polska nie dopełniła obowiązku wdrożenia przepisów UE w sprawie recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Komisja Europejska przekazała sprawę to Trybunału Sprawiedliwości UE. Ministerstwo Środowiska wyjaśnia, że odpowiednia ustawa jest już w drodzie.

Komisja Europejska pozwała dziś  Polskę i Słowenię do unijnego Trybunału w związku z niewdrożonymi przepisami dotyczącymi elektrośmieci.

Jeżeli państwo członkowskie w przewidzianym terminie nie wdroży do swojego prawa przepisów unijnych, Komisja może zwrócić się do Trybunału o nałożenie sankcji finansowych w pierwszym postępowaniu tzn. nie musi już wszczynać przed Trybunałem odrębnego postępowania w sprawie sankcji. Kary te nakłada się z uwzględnieniem wagi i czasu trwania uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Składają się one z karnych stawek dziennych, które mają być płacone od dnia wydania przez Trybunał wyroku do czasu zakończenia procesu wdrażania przepisów.

W przypadku Polski Komisja zwraca się do Trybunału o nałożenie okresowych kar pieniężnych w wysokości 71610 EUR dziennie do czasu wdrożenia przedmiotowych przepisów.

Prawo ma pobudzić zbiórkę odpadów 

Wspomniane przepisy UE powinny zostać wprowadzone do prawa krajowego do dnia 14 lutego 2014 r. Mają one na celu zapobieganie negatywnemu wpływowi elektrośmieci na środowisko. Przepisy są „przekształceniem” poprzedniej dyrektywy w tej sprawie i zawierają kilka nowych lub znacznie zmienionych przepisów. Zdaniem KE Polska nie wprowadziła ani tych nowych, ani też zmienionych przepisów.

Dziennik Internautów w sierpniu 2012 pisał o tym, jak wchodziła w życie unijna dyrektywa w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (zwanego też "odpadami WEEE").

Dyrektywa ma zapewnić m.in., że od 2016 roku kraje Unii Europejskiej będą zbierać 45 proc. zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Od 2018 r. zakres dyrektywy obejmie wszystkie kategorie sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Od 2019 r. docelowy poziom zbiórki będzie wynosił 65 proc. sprzedanego sprzętu elektronicznego bądź – jako środek alternatywny – 85 proc. wytworzonych odpadów WEEE.

Według danych przedstawianych przez KE ilość zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego rośnie bardzo szybko - od około 9 mln ton wytworzonych w 2005 r. do przewidywanych ponad 12 mln ton w roku 2020.

Co na to Ministerstwo Środowiska?

Dziennik Internautów zwrócił się z prośbą o komentarz do Ministerstwa Środowiska, które odpowiada za przepisy dotyczące odpadów. Ministerstwa zapewnia, że odpowiednia ustawa jest już w drodze.

- Trwają intensywne prace nad pełną transpozycją przepisów UE dotyczących recyklingu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (tzw. dyrektywy WEEE). Projekt ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym wdrażający postanowienia dyrektywy WEEE jest obecnie na etapie prac parlamentarnych - 8 kwietnia 2015 r. w Sejmie RP odbyło się jego pierwsze czytanie - wyjaśniła Dziennikowi Internautów Katarzyna Pliszczyńska, rzecznik prasowy MŚ.

6 marca 2015 r. projekt ustawy został notyfikowany Komisji Europejskiej, która na bieżąco była informowana o przebiegu prac legislacyjnych. Proces notyfikacji zakończy się 8 czerwca 2015 r. Do tego czasu prace nad projektem w Sejmie nie mogą się odbywać.

- Bezzwłocznie po zakończeniu tego procesu procedowanie projektu ustawy zostanie wznowione. Liczymy, że ustawa zostanie szybko przyjęta. Z informacji posiadanych przez Ministerstwo Środowiska wynika, że oprócz Polski wśród państw, które nie wdrożyły przepisów dyrektywy WEEE, znajdują się także m.in. Niemcy, Belgia i Cypr. Komisja Europejska nie zapowiedziała jednak skierowania w ich sprawie pozwów do Trybunału Sprawiedliwości UE. Ponadto należy też zauważyć, że znaczna część państw członkowskich wdrożyła dyrektywę WEEE z opóźnieniem, czyli po lutym 2014 roku - dodała Katarzyna Pliszczyńska.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031