Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polityka egzekucyjna Prezesa UKE

09-06-2006, 15:35

Skuteczna egzekucja decyzji administracyjnych oraz nałożonych obowiązków regulacyjnych przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) ma spowodować przyśpieszenie deregulacji rynku telekomunikacyjnego.

Wychodząc z tego założenia urząd przedstawił "Politykę egzekucyjną Prezesa UKE".

Celem dokumentu jest zaprezentowanie środowisku telekomunikacyjnemu założeń polityki egzekucyjnej oraz uświadomienie przedsiębiorcom, że nie ma przyzwolenia dla gry na zwłokę czy też działań obstrukcyjnych.

Prezes UKE ma prawo do prowadzenia egzekucji administracyjnych wynikających z prawnego obowiązku podjęcia czynności zmierzających do wykonania obowiązków o charakterze niepieniężnym; nakładania kar w ramach prowadzonych postępowań pokontrolnych oraz w przypadkach niewymagających przeprowadzenia kontroli.

Jak informuje urząd z katalogu dostępnych "narzędzi przymusu" zostanie położony szczególny nacisk na te, które umożliwiają prowadzenie skutecznej egzekucji, , a w szczególności na "wykonanie zastępcze". Egzekucja administracyjna w formie wykonania zastępczego wprowadza do procedury podmiot trzeci, którego działania są bardziej kosztowne dla zobowiązanego niż gdyby zobowiązany samodzielnie wykonywał decyzję bez zwłoki.

Jak poinformowała Anna Streżyńska, prezes UKE, realizacja polityki egzekucyjnej wymaga zmian organizacyjnych oraz utworzeniu Departamentu Kontroli i Egzekucji i Wydziału Egzekucji. Przewiduje się również korzystanie z pomocy ekspertów zewnętrznych, którzy powinni zwiększyć szybkość i skuteczność działania regulatora.

Prezes UKE ustaliła ponadto hierarchię decyzji poddawanych egzekucji, zgodnie z którą pierwszeństwo egzekucji mają:

- decyzje niewykonane,
- decyzje nowowydane,
- decyzje i obowiązki służące uwolnieniu rynku telekomunikacyjnego,
- decyzje arbitrażowe, w szczególności interkonektowe,
- decyzje dotyczące przekroczenia parametrów technicznych.

Realizacja polityki egzekucyjnej ma - według Anny Streżyńskiej - spowodować przyśpieszenie deregulacji rynku telekomunikacyjnego prowadzące do zwiększenia udziału operatorów alternatywnych. Ma także przyczynić się do spadku cen świadczonych usług, a tym samym zwiększenia stopnia korzystania z nowoczesnych usług telekomunikacyjnych z korzyścią dla konsumentów, w zgodzie z celami i zakresem działania regulatora.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: UKE