Policjant z gazem, bohater memów, dostanie odszkodowanie od uniwersytetu

25-10-2013, 15:17

Policjant znany w internecie z opryskania gazem grupy studentów otrzyma 38 tys. dolarów odszkodowania od Uniwersytetu Kalifornii. Powodem ma być uszczerbek na zdrowiu psychicznym, jakiego doznał z powodu incydentu.

Jeśli zdarza się Wam oglądać internetowe memy, z pewnością natknęliście się na te, których bohaterem jest John Pike - policjant z gazem pieprzowym.

mem

Memy zaczęły powstawać po incydencie, jaki miał miejsce na Uniwersytecie Kalifornii, w kampusie w Davis.

18 listopada 2011 roku w czasie protestu ruchu Occupy funkcjonariusz policji kampusowej por. John Pike opryskał studentów gazem pieprzowym. Brutalna interwencja wobec nieagresywnych osób wywołała ogromne oburzenie. Nagrania incydentu wciąż znajdziemy m.in. na YouTube.

Ta interwencja okazała się z czasem bardzo kosztowna dla uniwersytetu. Aż 21 osób złożyło pozwy przeciwko uczelni, co zaowocowało zawarciem ugody i wypłaceniem tym osobom odszkodowań w wysokości po 30 tys. dolarów. Na tym się jednak nie skończyło.

John Pike dostanie odszkodowanie

John Pike doszedł do wniosku, że ucierpiał, wykonując swoje obowiązki. Stał się negatywnym bohaterem memów, co nie jest łatwe do zniesienia. Zaczął się skarżyć na depresję, grożono śmiercią jemu i jego rodzinie. Musiał odejść z pracy. Z tego powodu zaczął się starać o odszkodowanie od pracodawcy, a w przypadku policji kampusowej pracodawcą jest uczelnia.

Serwis Davis Enterprise jako pierwszy doniósł, że sprawa zakończyła się ugodą. John Pike dostanie dokładnie 38 tys. i 56 dolarów odszkodowania. Ta suma ma wynikać ze stosownych przepisów prawa oraz uszczerbkowi na zdrowiu, jakiego doznał były policjant. 

Sonda
Czy przyznanie odszkodowania Johnowi Pike'owi uważasz za słuszne?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Prawnik Pike'a nie chciał komentować sprawy. Davis Enterprise cytuje jednak prawnika reprezentującego uczestników protestu. Jego zdaniem takie odszkodowanie stanowi informację dla policjantów, że mogą być brutalni, bo w razie problemów należy im się opieka (zob. Pepper-spray cop gets $38K in workers’ comp).

Internet już nie raz służył do ujawnienia nadużyć policji. W tym roku burzę wywołała informacja o zabiciu psa na oczach właściciela, a w Polsce ujawniono funkcjonowanie "progów mandatowych" w policji. Przypadek Jona Pike'a jest jednak o tyle specyficzny, że on sam stał się ofiarą internetowych memów. Nawet jeśli postąpił źle, to nie zmienia faktu, że memy internetowe mogą być krzywdzące i nie powinny być formą samosądu.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930