Policja zatrzymała włamywacza do NASA

17-11-2011, 13:03

Rumuński przestępca miał wyrządzić szkody przekraczające 500 tysięcy dolarów.

Robert Butyka, schwytany przez rumuńską policję, został oskarżony o włamanie się do serwerów NASA w grudniu 2010 roku. Przez wiele miesięcy cyberprzestępca posługujący się nickiem Iceman był nieuchwytny dla stróżów prawa.

Czytaj także: Facebook zidentyfikował spamerów

Butyka został oskarżony o nieautoryzowany dostęp do systemów NASA, a także posiadanie hakerskich narzędzi, które spowodowały usunięcie lub modyfikację zastrzeżonych informacji. Według pozwu jego działania miały wyrządzić szkody przekraczające 500 tysięcy dolarów.

Jak zauważa firma Sophos zajmująca się bezpieczeństwem sieciowym, to nie pierwsze poważne włamanie do systemów amerykańskiej agencji. Brytyjczyk Gary McKinnon, który dostał się do serwerów NASA w poszukiwaniu informacji o napędzie antygrawitacyjnym oraz UFO, oskarżony został o spowodowanie strat na poziomie 800 tysięcy dolarów.

Eksperci zauważają, że biorąc pod uwagę wielkość szkód, jakie były zdolne wyrządzić pojedyncze osoby, systemy informatyczne NASA trudno nazwać dobrze zabezpieczonymi. Niedawno Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej poinformowała również, że 130 jej komputerów zostało zaatakowanych przez internetowego wirusa.

Czytaj także: Szybko przybywa złośliwego oprogramowania dla Androida


Źródło: Sophos
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy