Policja zaskoczona uczciwością. Nikt nie chciał kraść telefonów

24-07-2012, 21:36

Znajdujesz pozostawionego przez kogoś smartfona. Co wtedy robisz?

Brytyjska policja zdecydowała się na nietypową operację, która miała zaowocować zatrzymaniami złodziei telefonów komórkowych. Wyniki zaskoczyły.

Smartfony z dodatkiem

Znajdź telefon na ulicy - oddaj policjiPolicjanci przebrani w cywilny strój pozostawiali specjalnie zmodyfikowane telefony w restauracjach i pubach, by złapać złodziei urządzeń. Telefony wyposażono w dodatkowy nadajnik GPS, który miał ułatwić ich zlokalizowanie.

Warto jednak zauważyć, że organy ścigania mają możliwość dość dokładnego zlokalizowania urządzenia bez konieczności wykorzystywania dodatkowych układów. Oczywiście wsparcie się technologią GPS znacznie poprawiło precyzję, jednak jak się za chwilę okaże, nie było to konieczne.

Okazja nie czyni złodzieja?

Wydawałoby się, że smartfony pozostawione bez opieki okażą się łakomym kąskiem dla złodziei. Czasem zdarzają się jednak historie, które przywracają wiarę w ludzką uczciwość i właśnie tak jest w tym przypadku.

Żadne z urządzeń nie zostało skradzione, a niemal wszystkie z "podłożonych" przez policjantów smartfonów klienci odnieśli do obsługi danego punktu gastronomicznego. Niemożliwe? A może po prostu podkładane telefony nie były zbyt atrakcyjne?

Nietypowe praktyki policji

Sonda
Zdarzyło Ci się zgubić telefon?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Zaskakiwać mogą jednak nieco praktyki policji, która zdaje się nie tyle łapać przestępców, co sama popychać ich do bezprawnych czynów. Akcja przyniosła świetny rezultat, a moja wiara została przywrócona, gdy urządzenia uczciwie oddano - mówi policjant Sgt Ché Donald biorący udział w operacji.

Więcej tego typu operacji jest zaplanowane jeszcze na ten miesiąc oraz najbliższy czas, by zredukować liczbę kradzieży telefonów - czytamy na stronach brytyjskiej policji.

O ile mało kto posunąłby się do kradzieży smartfona z czyjejś kieszeni, urządzenie odnalezione na chodniku dla wielu może być atrakcyjną zdobyczą. Warto jednak pamiętać, że jeśli policja dysponuje dokładnymi danymi na temat tego telefonu, to może go łatwo namierzyć nawet po zmianie karty SIM.

Czytaj także: Nokii już nic nie zaszkodzi?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930