Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polak potrafi: Telefony szyfrujące rozmowy

20-03-2009, 09:14

Szyfrowanie rozmów telefonicznych będzie możliwe dzięki telefonowi polskiej konstrukcji i produkcji. Urządzenie firmy TechLab 2000 będzie wdrożone w ofercie sieci Orange.

Xaos Gamma - telefon szyfrujący rozmowy
fot. - Xaos Gamma - telefon szyfrujący rozmowy
Polska firma TechLab 2000, zajmująca się urządzeniami pomiarowymi i szyfrującymi, opracowała system bezpiecznej łączności Sylan i telefon Xaos Gamma, który stosuje metodę szyfrowania głosu, określaną jako kryptografia krzywych eliptycznych. W implementacji algorytmu wykorzystuje się dyskretne logarytmy na krzywych eliptycznych (ECDLP). Jest on wygodniejszy od używanego do tej pory RSA ze względu na użycie kilkukrotnie krótszego klucza publicznego. Zastosowany algorytm ma być wyjątkowo trudny do złamania a zarazem szybki.

Xaos na nawiązanie łączności potrzebuje 1,5 sekundy, a opóźnienie wynosi pół sekundy. Co ważne, cały montaż łącznie z lutowaniem płytek i sprawdzaniem działania odbywa się w Polsce. Obudowa pochodzi z Finlandii.

"Nierozszyfrowany przekaz z takiej komórki przypomina nieco pokwikiwanie świni - jest całkowicie pozbawiony znaczenia" - przyznaje twórca urządzenia. To dlatego, że przy każdej rozmowie używany jest inny, generowany losowo, klucz kryptograficzny. Rozmowa szyfrowana jest bardzo silnym symetrycznym algorytmem kryptograficznym AES-256.

Parametry techniczne telefou Xaos Gamma
fot. - Parametry techniczne telefou Xaos Gamma
Przełamanie algorytmu szyfrującego metodą brute force wymaga - według twórców telefonu - biliona złotych na zbudowanie specjalnej maszyny, która zanim znajdzie rozwiązanie, przez co najmniej kilkaset miliardów lat będzie konsumowała prąd o rocznej wartości kilku bilionów złotych.

Xaos Gamma ma wygląd typowego telefonu, brak mu tak modnych dodatków, jak radio, odtwarzacz mp3, aparat fotograficzny, dostęp do internetu, MMS-y czy kamera filmowa. Może za to łączyć się z każdą siecią i wykorzystywać wszystkie spotykane częstotliwości, a dzwoniąc do posiadacza identycznego aparatu, można mieć pewność, że nikt nie podsłucha rozmowy.

Takich metod szyfrowania nie wolno wykorzystywać m.in. w Rosji, na Białorusi, w Turcji, Arabii Saudyjskiej czy Chinach. Urządzenie ponadto umożliwia realizację szyfrowanych połączeń głosowych, szyfrowany transfer danych oraz wysyłanie szyfrowanych SMS-ów.

Sonda
Czy chciałbyś szyfrować swoje rozmowy telefoniczne?
  • Tak, wszystkie
  • Tak, ale tylko niektóre
  • Nie ma takiej potrzeby
  • Nie mam zdania
wyniki  komentarze

Konstruktorzy telefonu uważają, że powinien on zainteresować przede wszystkim polityków, biznesmenów, lekarzy, sędziów i adwokatów. W tym ostatnim przypadku adwokat mógłby kupić kilka aparatów i wypożyczać je wymagającym dyskrecji klientom.

Być może z czasem kryptografia krzywych eliptycznych lub inna podobnie skuteczna metoda szyfrowania stanie się standardem we wszystkich sieciach telefonii komórkowej. "Dla przeciętnego klienta większe znaczenie niż poufność danych ma wygląd telefonu i liczba zamontowanych w nim gadżetów" - zauważyli jednak przedstawiciele firmy TechLab 2000. Na razie Xaosa włącza do swojej oferty sieć Orange.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Następny artykuł » zamknij

YouTube w zasięgu pilota

Źródło: TechLab 2000