Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Polacy korzystają z elektroniki i internetu więcej czasu niż śpią. Oto jak dawkujemy sobie technologię

27-07-2023, 18:22

Polacy przyznają, że codziennie korzystają z m.in. smartfonów i laptopów nawet przez 13 godzin, a w sieci spędzają zwykle niemal 10 godzin - wynika z raportu „Cyfrowy ślad technologii”. Tak duża dawka technologii wpływa nie tylko na nasze zdrowie i więzi społeczne, ale także… na środowisko.

W skrócie:

  • 13 godzin – to średni czas korzystania przez Polaków z urządzeń elektronicznych w ciągu doby.
  • Smartfon (88,5%) i laptop (85%) są najczęściej posiadanymi urządzeniami elektronicznymi.
  • Badani przyznają, że w sieci spędzają dziennie średnio 9 godzin i 38 minut.
  • Posiadacze laptopów użytkują je średnio przez 3 godziny i 20 minut dziennie.
  • 3 godziny 13 minut – to średni dzienny czas, spędzany ze smartfonem.
  • 2,6 tony CO2e to średni roczny ślad węglowy generowany przez korzystanie z elektroniki użytkowej przez jedną osobę.
  • Nawet 30 proc. śladu węglowego, emitowanego przez osobę żyjącą w Polsce, może wynikać z korzystania z urządzeń elektronicznych.

Cyfrowy ślad technologii

Polacy korzystają z urządzeń elektronicznych średnio 13 godzin i 20 minut na dobę, a w internecie spędzają 9 godzin i 38 minut - wynika z raportu „Cyfrowy ślad technologii”, opracowanego na zlecenie serwisu the:protocol. To statystyka, która pokazuje jak bardzo technologia wypełnia naszą codzienność, często kolidując z innymi obowiązkami i potrzebami. Przekłada się to na korzystanie z różnych urządzeń jednocześnie, jak na przykład sprawdzanie smartfona podczas oglądania filmu na laptopie.

Z jakich urządzeń korzystamy najczęściej?

Bez wątpienia, smartfon i laptop to urządzenia, które są najczęściej wykorzystywane przez Polaków. 88,5% badanych korzysta z telefonów komórkowych, a laptopów używa 85% respondentów. Na kolejnych miejscach uplasowały się drukarki oraz Smart TV, z których korzysta już tylko nieco ponad połowa osób ankietowanych (odpowiednio po 57% oraz 52%). 

Komputery stacjonarne oraz monitory są dziś znacznie mniej popularne niż laptopy i stanowią wyposażenie mniej niż połowy osób ankietowanych (odpowiednio 46% i 43%). Zdecydowanie mniej osób deklaruje posiadanie konsoli do gier (31%) oraz komputera gamingowego (6%).

Jak spędzamy czas online?

Główne aktywności online to:

- korzystanie z specjalistycznego oprogramowania (średnio 2 godz. i 15 min dziennie),

- media społecznościowe (2 godz. 10 min),

- przeglądanie stron internetowych (2 godz. 4 min),

- poszukiwanie informacji związanych z pracą (1 godz. 47 min),

- zakupy online (1 godz. 23 min).

infografika

Największym złodziejem czasu jest laptop

Osoby posiadające przenośne komputery użytkują je średnio przez 3 godziny i 20 minut dziennie. Smartfony są tuż za nimi, z wynikiem 3 godziny 13 minut.

Mniej intensywnie użytkowane są komputery stacjonarne (2 godziny 20 minut) oraz Smart TV (2 godziny 3 minuty).

W bardziej umiarkowany sposób sięgamy po konsole do gier (1 godzina 15 minut) oraz tablety (1 godzina 10 minut).

Jak alarmują specjaliści, intensywne korzystanie z elektroniki ma negatywny wpływ nie tylko na użytkowników - nasze zdrowie psychiczne i fizyczne czy relacje z najbliższymi - ale również na środowisko. Jak mówi Paulina Berska z serwisu the:protocol, inicjatorka badania:

Rzadziej zdajemy sobie sprawę, że czas spędzony ze smartfonem w ręku wpływa także na środowisko i generuje tzw. cyfrowy ślad węglowy. Powszechna świadomość ekologii cyfrowej, a więc dziedziny zajmującej się ograniczeniem negatywnego wpływu technologii na środowisko naturalne, dopiero się rozwija. Sektor technologiczny już coraz częściej dostrzega, że czekają nas zmiany, które wpłyną zarówno na życie prywatne, jak i zawodowe. Wiele zależy również od naszych indywidualnych postaw i tego czy chcemy uzdrowić swój stosunek do elektroniki użytkowej i korzystać z niej w bardziej zrównoważony sposób.

Jaki jest cyfrowy ślad korzystania z elektroniki użytkowej?

Według przedstawionych w raporcie the:protocol analiz Plan Be Eco (partnera projektu) średni, roczny ślad węglowy, wynikający z korzystania w takiej skali z elektroniki użytkowej przez jedną osobę, wynosi 2,6 tony CO2e. To równowartość emisji generowanej przez 15 165 km przejechanych benzynowym autem osobowym lub wyprodukowania 360 steków wołowych (po 120g każdy).

Aby pochłonąć emisję na takim poziomie, trzeba też aż 370 zdrowych, dorosłych drzew!

Z kolei taka emisja, zestawiona ze średnim ogólnym rocznym śladem węglowym osoby żyjącej w Polsce pokazuje, że aż 1/3 z niego może być wynikiem korzystania z elektroniki użytkowej.

infografika

Czy są gorsze i lepsze wybory, jeśli chodzi korzystanie z elektroniki i cyfrowy ślad?

Zdecydowanie najwięcej śladu węglowego generuje roczne użytkowanie Smart TV, potem komputer stacjonarny, a na trzecim miejscu - drukarka. Dopiero za nimi są laptop i smartfon, czyli urządzenia, po jakie najczęściej sięgają badani.

Na szczegółowe dane, dotyczące każdego z urządzeń składa się zarówno ślad węglowy wynikający ze zużycia energii, produkcji, jak i korzystania z nich. I tak np. nowoczesne telewizory generują duży ślad węglowy przede wszystkim ze względu na ich wielkość, masę wykorzystanych materiałów, transport, utylizację, ale również w związku ze streamingiem danych w jakości HD i wyższej.

Zmiana na plus nie musi oznaczać rezygnacji z naszych cyfrowych przyzwyczajeń

infografika

Eksperci podkreślają, że nawet drobne zmiany w naszych nawykach mogą przynieść pozytywne efekty. Bardziej świadome podejście do ładowania, wyłączania nieużywanych urządzeń czy analiza niektórych fabrycznych ustawień niepotrzebnie zużywających prąd i transfer, może oznaczać pozytywną zmianę. Oczywiście wiele zależy także od dostawców technologii oraz ustawodawców.

Jak podsumowuje Joanna Maraszek z Plan Be Eco:

Sposób korzystania z urządzeń elektronicznych, oglądanie filmów w tle, liczba godzin spędzonych na rozrywce w sieci mogą przyczynić się do znacznych emisji dwutlenku węgla. Warto dbać o każdy aspekt naszego życia, który może przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Co możemy zrobić? Zapewnienie w domu czystej energii - w przypadku gospodarstw jednorodzinnych to może być zainstalowanie fotowoltaiki, a dla tych, co mieszkają w domach wielorodzinnych, wybór zielonej taryfy. Korzystając z rozwiązań chmurowych możemy wybierać te, które są całkowicie zasilane z odnawialnych źródeł energii. W przypadku urządzeń elektronicznych pamiętajmy, by użytkować je tak długo, jak to możliwe; czasem drobna naprawa jest w stanie wydłużyć życie naszego telefonu czy komputera. Te działania mogą wydawać się mało znaczące, kiedy podejmuje je jedna osoba, ale wyobraźmy sobie miliony takich osób - wówczas zaczyna to mieć znaczenie.

Pełną treść raportu można pobrać ze strony the:protocol

 

O badaniu

Raport „Cyfrowy ślad technologii” został oparty na wynikach badania, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie the:protocol między grudniem 2022 roku i styczniem 2023 roku. Kalkulacje śladu cyfrowego przygotowane zostały przez firmę Plan Be Eco na podstawie wyników badania. Pomiar przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza online) na grupie 742 respondentów w wieku 18-65 lat posiadających pracę. W próbie badawczej uwzględniona została grupa 311 pracowników i pracownic branży IT, w której znalazły się m. in role w obszarach: programowania, testowania, project managementu, projektowania i obsługi sieci komputerowych.

Foto: Freepik. Treść w oparciu o materiał prasowy


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *