Podatek od wygranej pretekstem do oszustwa

31-10-2011, 18:12

SMS z prośbą o przelew na wskazany numer konta otrzymał jeden z użytkowników SkyCash. Atak prawdopodobnie nie jest wymierzony w użytkowników tej platformy, jednak warto wiedzieć, jak w podobnych sytuacjach się bronić. Firma rozesłała już informacje do swoich klientów.

W poniedziałek firma SkyCash postanowiła rozesłać mailing do swoich użytkowników z informacją o tym, jak zachować się w przypadku otrzymania wiadomości z prośbą o przekazanie środków na wskazane konto. Powodem był jeden incydent, po którym użytkownik zawiadomił przedstawicieli platformy obsługującej płatności.

Użytkownik miał dostać wiadomość z informacją, że wygrał sprzęt elektroniczny, jednak musi zapłacić 10% podatku od jego wartości. W wiadomości SMS podany jest też numer konta, na który "zwycięzca" ma przekazać pieniądze.

Czytaj też: Jak to Brytyjka przelała nieznajomemu 130 tys. dolarów

Podobnych działań w sieci jest wiele i choć opisywana sytuacja dotyczyła klienta SkyCash, to jak zapewnia przedstawiciel firmy, nikt nie dokonał włamania, nie zdobył też numerów telefonów klientów.

- Baza danych i listy użytkowników SkyCash są całkowicie bezpieczne - zapewnia Dariusz Mazurkiewicz, dyrektor zarządzający SkyCash Poland SA. - Otrzymaliśmy pojedynczy sygnał o wprawdzie naiwnej, ale jednak próbie wyłudzenia w stylu nigeryjskim (...) Nie ma to nic wspólnego z samym systemem SkyCash. Jednak zapobiegawczo wysłaliśmy e-maile do użytkowników z podstawowymi zasadami zachowania się w tego typu sytuacjach, ponieważ bezpieczeństwo to nasz priorytet.

SkyCash przestrzega i przypomina, że:

  • nigdy nie wysyła wiadomości SMS lub e-maili z prośbą o podanie jakichkolwiek danych w celu nadania przesyłki z nagrodą; przy jakiejkolwiek wygranej, która wymaga przekazania przez użytkownika dodatkowych informacji, przedstawiciel firmy kontaktuje się z nim osobiście;
  • oprócz powitalnych SMS-ów i e-maili z numerem konta służącym wyłącznie do zasileń SkyCash, firma nigdy nie wysyła wiadomości, które zawierają numer konta i prośbę o dokonanie jakiegokolwiek przelewu na rzecz podmiotu trzeciego (np. tytułem uiszczenia podatku od wygranej nagrody).

Warto wiedzieć, że numer konta, który służy do zasileń SkyCash, można bardzo łatwo zweryfikować - jego ostatnie cyfry odpowiadają numerowi telefonu użytkownika.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy