Pobieraczek ma nowe życie w Dubaju? Uwaga na Plikostrada.pl

31-12-2012, 08:32

Serwis do złudzenia przypominający słynny Pobieraczek.pl, ale prowadzony przez firmę z Dubaju, pojawił się w internecie i zachęca do rejestracji. Doradzamy ostrożność i przypominamy, że to może być tylko jeden z wielu następców Pobieraczka.

Serwis Pobieraczek.pl od 2009 roku znany jest z tego, że zachęca internautów do rejestracji na swoich stronach, nie dając wyraźnie do zrozumienia, że sama już rejestracja oznacza zawarcie umowy na usługę wartą ok. 100 złotych. Pobieraczek bezlitośnie wykorzystywał nawet rejestracje dokonane przez nieświadome niebezpieczeństwa dzieci, by potem straszyć internautów "przedsądowymi wezwaniami do zapłaty". Wielu ludzi płaciło, by mieć spokój. Niestety w planie Pobieraczka nie było tego, że internauci wytoczą mu pozew zbiorowy.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Pobieraczek poinformował o zaprzestaniu świadczenia usług. Dziennik Internautów ostrzegał jednak, że nie oznacza to końca problemów.

  • Po pierwsze - firma prowadząca Pobieraczka (Eller Service) nadal może domagać się pieniędzy.
  • Po drugie - szybko mogą pojawić się kolejne usługi podobne do Pobieraczka, świadczone przez różne firmy związane lub niezwiązane z Eller Service. 

Plikostrada.pl, czyli Pobieraczek z Dubaju

Nasza druga obawa była słuszna. Jeden z Czytelników doniósł nam o serwisie Plikostrada.pl, na który da się trafić przez serwisy spamerskie. Serwis ten bardzo przypomina Pobieraczka. Już na stronie głównej mamy formularz rejestracyjny, a nad nim na jaskrawym tle umieszczona jest informacja "BEZPŁATNIE PRZEZ 14 DNI". Na stronie nie ma informacji o tym, że sama rejestracja oznacza zawarcie umowy, a tak w rzeczywistości jest. 

Układ strony Plikostrada.pl jest łudząco podobny do układu strony Pobieraczek.pl.

Plikostrada.pl podobnie jak Pobieraczek oferuje dostęp do usługi Usenet. Poniżej zrzut przedstawiający formularze rejestracji Plikostrady (po lewej) i Pobieraczka (po prawej). Można kliknąć, by powiększyć.

zrzut z ekranu

Więcej ciekawych informacji znajdziemy w regulaminie usługi. Dopiero ten dokument daje do zrozumienia, że już sama rejestracja oznacza zawarcie na rok umowy w cenie 96 złotych.

Chcesz się sądzić? Jedź do Dubaju!

Z regulaminu dowiadujemy się, że firmą oferującą usługę Plikostrada jest spółka Smart Tech Connect Ltd. z siedzibą w Dubaju. Ma to pewne konsekwencje, o czym mówi poniższy fragment regulaminu.

5. Sądem właściwym do rozpatrzenia sporu pomiędzy Stronami jest sąd właściwy dla miejsca zamieszkania lub miejsca siedziby strony pozwanej.
6. Strony dopuszczają możliwość dochodzenia wzajemnych roszczeń przed Sądem Rejonowym Lublin-Zachód w Lublinie (w trybie tzw. Elektronicznego Postępowania Upominawczego).

Sympatycznie, prawda? Jeśli poczujesz się poszkodowany, możesz pozwać Plikostradę do Sądu w Dubaju, ale ta firma daje sobie prawo do ścigania Cię przez e-Sąd w Lublinie.

Co prawda, polskie prawo zabrania takiego narzucania sądu, ale umowa zawarta z  "dubajską" firmą jest tak naprawdę realizowana na mocy prawa Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Nie ukrywajmy - pozwanie takiej firmy jest trudniejsze niż pozwanie firmy polskiej.

Czytelnikom pragniemy natomiast przypomnieć, że nie ma czegoś takiego, jak obowiązek prowadzenia postępowania przed e-sądem. Zawsze można zażądać rozpatrzenia sprawy przez "zwykłym" sądem.

Regulamin daje też do zrozumienia, że formularz rejestracyjny oraz sama usługa mogą się pojawić pod innymi adresami internetowymi. Trzeba zatem uważać nie tylko na Plikostradę, ale także na jej ewentualne "klony".

Sonda
Czy uda się położyć kres serwisom wzorowanym na Pobieraczku?
  • tak, bo ludzie przestaną się nabierać
  • tak, bo władze zrobią z tym porządek
  • nie, bo na to nie ma rady
  • nie, bo te usługi są uczciwe i powinny działać
wyniki  komentarze

Potomek Pobieraczka?

Nie sposób ocenić, czy firma Smart Tech Connect Ltd. ma jakieś powiązania z właścicielem Pobieraczka (Eller Service). Jedną rzeczą sugerującą takie powiązanie jest projekt strony i sposób świadczenia usługi. Niestety z firmą Smart Tech Connect Ltd. trudno jest się skontaktować, w chwili obecnej na stronie nie ma informacji kontaktowej pozwalającej na szybki kontakt.

Redakcja DI próbuje kontaktu przez adres e-mailowy służący do pomagania użytkownikom, ale może to być bezowocne, podobnie jak bezowocne było pisanie wiadomości na adres BOK Pobieraczka.

Internautom doradzamy ostrożność.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy