Play Mobile traci na KAŻDYM połączeniu?

27-04-2007, 20:05

5 do 26,5 groszy traci czwarty operator komórkowy Play Mobile za każdą minutę połączenia nawiązanego do sieci komórkowych - pisze Puls Biznesu.

Jak to się dzieje?

Rachunek jest prosty - w ramach dzierżawy Play płaci Polkomtelowi za każdą rozpoczętą minutę połączenia wychodzącego 22,5 grosza, do tego dochodzi kwota 22,5 do 44 groszy jaką operator płaci sieci, do której abonent w danej chwili dzwoni. Ostatecznie wg autora artykułu - Marcina Kuśmierza - Play dokłada z własnej "kieszeni" 5 do 26,5 groszy za minutę połączenia. Jednak tak naprawdę to tylko dziennikarskie spekulacje. Jak jest w rzeczywistości? Zadzwoniliśmy do rzecznika prasowego spółki P4 - Marcina Gruszki - by wyjaśnić tę sprawę.

Gruszka: zarabiamy

"Nie możemy mówić o wysokości naszych stawek, informacje jakie podał dziennikarz są nieprecyzyjne. Zarabiamy również na połączeniach wychodzących pomimo roamingu krajowego. Nikt nie mówi, że w tym momencie są to jakieś kokosy, niemniej jednak nieprawdą jest na pewno to, że nie zarabiamy w ogóle, a wręcz tracimy."

Faktycznie po odliczeniu wszystkich kosztów zysk sieci nie może być duży. Jednak jak mówi Gruszka "poziom przychodowości się zmieni (zwiększy - przyp. red.) w momencie kiedy zostanie uruchomiona własna sieć przekaźników."

Budowa nadajników

Tych obecnie przygotowanych do pracy jest ok. 150, z czego aktywnych jest tylko ok. 40. Uruchomienie pozostałych nastąpi w momencie połączenia ze sobą całych klastrów. Spółka bowiem za cel przyjęła podłączanie w danej chwili całych miast, a nie np. pojedynczych punktów jak osiedla itp.

"Czekamy w Warszawie i Trójmieście aż nasza sieć będzie obejmowała swoim zasięgiem całe obszary i wtedy przełączymy się na własne nadajniki. Zależy nam, by zrobić to możliwie pilnie. Planowo chcemy to zrobić na przełomie czerwca i lipca."

Jak dowiedzieliśmy się kolejnych 200 stacji przekaźnikowych jest w fazie budowy, a deklaracja budowy 1500 nadajników do końca roku - wciąż aktualna.

Zmiana oferty?

Według zapowiedzi kierownictwa P4 oferta nowego operatora miała być zmieniana co 6-8 tygodni. Dotarliśmy do informacji, iż wspomniana modyfikacja nastąpi w trzecim tygodniu maja. Dokładna data jeszcze nie została wybrana. Na pewno nie zmienią się ceny transmisji danych, połączeń głosowych/video, wiadomości SMS i MMS. Prawdopodobnie operator uzupełni swoją ofertę jedynie o pakiety transmisji danych w "atrakcyjnej cenie".

Roaming w Play

Początkowo nie było różowo, jednak sytuacja zmienia się naprawdę dynamicznie. Obecnie Play posiada 104 partnerów roamingowych (w tym we wszystkich krajach europejskich). Warto zauważyć, że spora część oferty roamingowej nie jest dostępna dla użytkowników Play Karta.

Jak czytamy w informacji prasowej - w planach spółki jest uruchomienie współpracy z kolejnymi 70 operatorami, z którymi P4 już podpisał umowy o roamingu międzynarodowym. Obecnie Play rozpoczął fazę testów roamingu w Chinach.

Następny artykuł » zamknij

Multimo zwiększa zasięg

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag telefonia komórkowatag Polkomteltag Play Mobile
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy