PIT 2011: Do wspólnego rozliczenia niepotrzebne wspólne zameldowanie

Wspólne rozliczenie roczne z tytułu podatku dochodowego to udogodnienie przewidziane dla małżeństw posiadających wspólność majątkową. Czy fakt różniących się adresów zameldowania małżonków może stanowić przeszkodę w korzystaniu z tego prawa? Nie ma to najmniejszego znaczenia.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Preferencyjne rozliczenie podatku dochodowego to niewątpliwie ogromny przywilej przysługujący podatnikom pozostającym w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, za który składane jest zeznanie. W niektórych przypadkach pozwala bowiem na znaczną redukcję wysokości zobowiązania względem fiskusa.

Małżeństwo wcale nie musi oznaczać wspólnego zameldowania

W czasie analizy wymogów, których jednoczesne spełnienie jest warunkiem koniecznym, pozwalającym na wspólne rozliczenie podatkowe małżonków, niemalże od razu na myśl przychodzi pytanie, czy podatnicy posiadający odmienne adresy zameldowania mogą dokonać rocznego rozliczenia podatku dochodowego wspólnie, na zasadach preferencyjnych.

Pomimo iż mogłoby się wydawać, że pary trwające w związku małżeńskim z założenia powinny posiadać ten sam adres zamieszkania, nie jest to równoznaczne z tym, że posiadają taki sam meldunek. Wynikać to może z różnych przyczyn losowych i nie tylko. Czasem po prostu wygodniej jest pomimo zawartego małżeństwa pozostawić sytuację bez zmian.

Wspólność majątkowa warunkiem koniecznym

Podstawowym warunkiem pozwalającym na złożenie wspólnego zeznania podatkowego podatnikom, trwającym w związku małżeńskim przez cały okres rozliczeniowy, jest fakt pozostawania przez nich we wspólnocie majątkowej i to przez cały rok, za który chcą się rozliczyć. Wynika to z faktu, że wspólne rozliczenie dochodu wydaje się uzasadnione w przypadku prowadzenia wspólnego budżetu domowego.

Różne adresy zameldowania nie są przeszkodą

Ponieważ treść ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wśród warunków niezbędnych dla rozliczenia podatku dochodowego przez małżeństwa na zasadach preferencyjnych nie wymienia konieczności posiadania takiego samego adresu zameldowania, można przyjąć, że nie jest to konieczne dla złożenia wspólnego zeznania podatkowego.

Tak też przyjęło się w praktyce, małżonkowie mogą złożyć wspólną deklarację podatkową pomimo tego, iż nie są zameldowani w tym samym miejscu. Wystarczy jedynie odpowiednia długość stażu małżeńskiego oraz wspomniana już wspólność majątkowa.

Wspólna deklaracja jest równoznaczna z oświadczeniem o wspólnym rozliczeniu podatkowym

Warto pamiętać przy tym, że podatnicy, którzy zdecydowali się na preferencyjne rozliczenie, zobowiązani są wypełnić przewidziany do tego celu formularz PIT-37 (albo PIT-36) tylko jeden raz i złożyć go do właściwego urzędu skarbowego. Należy w tym miejscu podkreślić, że wykazanie danych drugiego małżonka oraz zaznaczenie stosownego pola dotyczącego zgody na wspólne opodatkowanie jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o wspólnym opodatkowaniu dochodów, podlegającym odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.

Elżbieta Węcławik, Tax Care
Dominik Mędrzycki, księgowy Tax Care

Czytaj także: Dochód z giełdy nie wyklucza wspólnego rozliczeniaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.