Przedsiębiorca może w określonych sytuacjach korzystać z ulg podatkowych (np. na dzieci, internetowej). Wszystko jednak zależy od formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej, a także innych dochodów uzyskiwanych przez przedsiębiorcę. Podatnik opodatkowany liniowo może odliczyć ulgi, jeśli osiąga inne, po za działalnością gospodarczą, dochody opodatkowane skalą podatkową.
reklama
Do najpopularniejszych ulg należą:
Możliwość odliczenia ulg podatkowych determinowane jest przyjętą przez podatnika formą rozliczania podatku dochodowego. Zakres możliwości skorzystania z ulg podatkowych różni się w zależności od wybranej metody rozliczania podatku:
W najlepszej sytuacji znajdują się podatnicy opodatkowani według skali podatkowej. Mogą oni skorzystać ze wszystkich ulg przewidzianych w prawie podatkowym. Mogą więc w zeznaniu PIT 36 odliczyć m.in. ulgę na dzieci, ulgę internetową czy też przekazywane darowizny.
Podatnik opodatkowany tym sposobem ma prawo opodatkowania dochodów w sposób preferencyjny jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub w sposób przewidziany dla małżeństw. W tym jednak przypadku trzeba pamiętać o terminowym złożeniu zeznania podatkowego. Zeznanie złożone po terminie (po 2 maja 2011 r.) wyłącza możliwość zastosowania powyższych preferencji.
Podatnik opodatkowany skalą może także pomniejszyć podstawę opodatkowania o ulgę na nowe technologie. Jest to ulga skierowana wyłącznie do przedsiębiorców opodatkowanych skalą podatkową lub podatkiem dochodowym od osób prawnych i polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania maksymalnie 50% wydatków na nabycie nowej technologii.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na opodatkowanie swojego przychodu ryczałtem, mają prawo do odliczenia ulg podatkowych. Nie dotyczy to jednak ulgi na dzieci ani ulgi na nowe technologie.
Sposobem na odliczenie ulgi na dzieci w tym przypadku jest osiąganie innych dochodów opodatkowanych skalą. W tej sytuacji od dochodu opodatkowanego skalą (np. umowa o pracę, dochody z najmu) można odliczyć przysługujące podatnikowi ulgi. Ulgę na dzieci można także odliczyć od podatku małżonka. To, jak małżonkowie podzielą się ulgą, nie ma znaczenia. Ważne jest tylko, żeby odliczenie w stosunku do obojga rodziców nie przekroczyło w sumie kwoty 1112,04 zł rocznie, jeśli dziecko jest wychowywane cały rok podatkowy. To oznacza, że całą ulgę na dziecko może odliczyć małżonek przedsiębiorcy opodatkowanego ryczałtem, o ile podatek po odliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne wystarczy na odliczenie całej ulgi.
Przedsiębiorcy opodatkowani liniowo i na podstawie karty podatkowej generalnie nie mogą dokonać zmniejszenia swojego obciążenia podatkowego, odliczając ulgi od dochodu lub podatku. Wyjątek stanowią tu:
Jedynym sposobem pozwalającym na odliczenie jakichkolwiek dodatkowych ulg jest równoczesne wykazanie dochodu opodatkowanego wg skali lub ryczałtem. Przy czym w tym ostatnim przypadku wyłączona jest ulga na dzieci.
Osiąganie innych dochodów opodatkowanych skalą pozwoli odliczyć podatnikowi opodatkowanemu ryczałtem, kartą lub podatkiem liniowym tylko ulgi. Podatnik taki nie ma jednak możliwości opodatkowania pozostałych dochodów, np. z pracy, w sposób preferencyjny (jako samotny rodzic lub w sposób przewidziany dla małżonków). Sam fakt stosowania wobec podatnika zasad opodatkowania ryczałtem, kartą podatkową, podatkiem liniowym wyłącza możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów.
Joanna Szlęzak-Matusewicz, Tax Care
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|