PIT 2010: Jak wysłać PIT 37 przez internet

29-04-2011, 19:31

Kilka minut przy komputerze może zaoszczędzić czas w kolejce Urzędu Skarbowego, szczególnie w ostatnich dniach rozliczeń, kiedy urzędy na pewno przeżyją oblężenie. W kilku krokach przedstawiamy, jak wysłać PIT przez internet za pomocą e-Deklaracji, na przykładzie PIT-37.

Jednym z dwóch sposobów przesłania zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego jest interaktywna deklaracja. Do uruchomienia interaktywnej e-Deklaracji wymagane jest oprogramowanie Adobe Reader (do pobrania tutaj) oraz darmowa wtyczka (do pobrania tutaj).

Następnie wybierz odpowiedni formularz pod adresem: www.e-deklaracje.gov.pl

Jak wysłać PIT przez internet

 

Zdj. 1 - W prawym górnym roku dostępnych jest kilka przycisków: Wybierz rodzaj podpisu (można zmienić wcześniejszy wybór), Sprawdź poprawność (system pokaże miejsca, w których zrobiliśmy błąd), Wyczyść formularz (wymazuje wszystkie wprowadzone dane) oraz Podświetl pola (na czerwono zostaną podświetlone pola wymagane).

 

Jak wysłać PIT przez internet

 

Zdj. 2 - Najpierw należy wprowadzić Numer Identyfikacji Podatkowej podatnika (NIP). W przypadku PIT-37 zeznanie można wypełnić samemu lub wspólnie z małżonkiem. W ten sposób należy wypełniać odpowiednio pola zaznaczone na czerwono. Należy zwrócić uwagę na format daty urodzenia (DD-MM-RRRR), a niektóre z pól wspomagane są podpowiedziami systemu, np. podczas wczytywania województwa, powiatu i gminy.

 

Jak wysłać PIT przez internet

 

Zdj. 3 - Powyższe pola należy wypełnić, jeśli rozliczamy się wspólnie z małżonkiem.

 

Jak wysłać PIT przez internet

 

Zdj. 4 - W tym przypadku nie wszystkie pola są wymagane, dlatego zostały zaznaczone na niebiesko. Wskazując na pole kursorem, można uzyskać więcej informacji, skąd powinniśmy wziąć dane do wprowadzenia (patrz zdjęcie).

 

Jak wysłać PIT przez internet

 

Zdj. 5 - Podobnie jak przy zdjęciu 3, w tych polach należy wprowadzić dochody i straty małżonka.

 

Jak wysłać PIT przez internet

 

Zdj. 6 - Obliczenie podatku i odliczenia od podatku.

 

Jak wysłać PIT przez internet

 

Zdj. 7 - 1% podatku można przekazać na Organizacje Pożytku Publicznego (OPP). Wystarczy wprowadzić numer KRS i kwotę. Po zaznaczeniu pola 127 można też dopisać szczegóły dotyczące celu w polu 128.

 

Jak wysłać PIT przez internet

 

Zdj. 8 - Powyższe pola zostaną wypełnione, bazując na poprzednio wprowadzonych danych. Należy je jednak uzupełnić o kwotę przychodu z ubiegłorocznego zeznania (2009 rok).

 

Jak wysłać PIT przez internet

Zdj. 9 - Po wypełnieniu wszystkich wymaganych pól dokument należy sprawdzić, wybierając przycisk Sprawdź poprawność (patrz zdj. 1). Następnie e-Deklarację można przesłać, wybierając Wyślij z autoryzacją i postępując zgodnie z instrukcją. Po wykonaniu tej czynności należy pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które w kolejnych krokach będzie dostępne.


Źródło: DI24.pl
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930