PiS stworzy "media narodowe". Abonament RTV będzie ściągany przy rachunku za prąd lub przy PIT

27-10-2015, 12:09

Po wyborach PiS trzyma się zapowiedzi związanych z mediami publicznymi. Mają się one zmienić w "media narodowe", na które wszyscy się złożymy. Kierownictwo ma się zmienić, podobnie jak cały charakter działalności tych mediów.

Pisałem dziś w Dzienniku Internautów o problemach medialno-informacyjnych jakie stoją przed PiS. Wspomniałem wówczas, że partia ta już wcześniej zapowiadała reformę mediów publicznych i abonamentu RTV. Mówiono, że media powinny się stać "instytucjami kulturalnymi", które będą edukować i realizować "mądrą politykę historyczną".

Te zapowiedzi PiS już zostały podtrzymane. Donosi o tym Polskie Radio PiK które rozmawiało na ten temat z Krzysztofem Czabańskm. Jest to były prezes Polskiego Radia, który ma objąć mandat poselski PiS w okręgu toruńsko-włocławskim.

Jakie będą media narodowe?

Czabański wymienił następujące elementy przewidywanej reformy ustawy medialnej. 

  • Media publiczne przestaną być spółkami prawa handlowego. Nie będą miały na sobie przymusu zarabiania pieniędzy. 
  • Media publiczne zmienią się w "media narodowe", które mają wyłącznie realizować misję, koncentrując się na tematyce kulturowej. 
  • Kierownictwo mediów publicznych zostanie prawdopodobnie wymienione. 
  • Abonament RTV ma być o połowę mniejszy, za to będzie powszechnie ściągany przy rachunkach za energię lub przy podatku PIT. Ci, którzy nie płacili, będą mogli zacząć "nowy start". 
  • Cały planowany proces przekształceń ma się rozpocząć w roku 2015 i zakończyć do roku 2017.

Nietrudno wskazać te elementy propozycji, które będą wzbudzać wątpliwości. Sama propozycja "dekomercjalizacji' mediów publicznych nie jest zła, ale z pewnością pojawią się głosy, że obowiązkowy abonament to haracz. Słowo "polityka historyczna" dla wielu osób oznacza tyle co "propaganda". Nie da się również uniknąć pytań o to, na ile niezależna politycznie będą nowe "narodowe" media.

Oczywiście nadal nie znamy wielu szczegółów, zatem będzie czekać na konkretny dokument z założeniami ustawy.

Co jeszcze czeka PiS?

Tymczasem proponujemy wam przegląd innych problemów istotnych dla społeczeństwa informacyjnego, z którymi PiS będzie musiał się zmierzyć. Czytaj: Dostęp służb do billingów, filtrowanie sieci... przegląd 5 problemów jakie stoją przed PiS.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Listy
Listy  
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31