Pierwsza dekada Wikipedii – więcej języków, informacji, jakości

14-01-2011, 17:24

„Ludzie rozumieją, że Wikipedia jest całkiem dobra, ale nie jest doskonała i staje się lepsza cały czas” – powiedział w wywiadzie dla Wired założyciel wolnej internetowej encyklopedii Jimmy Wales. Dzisiaj Wikipedia obchodzi swoje 10 urodziny. Jej twórców może cieszyć ogromny zasięg, liczba zebranych informacji oraz ich jakość. Cele na przyszłość są proste – więcej języków, informacji i jakości.

Niewielu jest internautów, którzy nie znają Wikipedii. Dla wielu z nich jest to jedno z głównych źródeł wiedzy. Wiele osób aktywnie uczestniczy w jej tworzeniu. Dziś Wikipedia jest piątą pod względem popularności stroną na świecie, ale nikt nie spodziewał się zdobycia takiej pozycji w roku 2001, gdy projekt startował.

Wikipedia miała być początkowo projektem uzupełniającym Nupedii – encyklopedii darmowej i tworzonej przez internautów, ale opartej o proces recenzowania artykułów przez grupę wybranych ekspertów.

>> Czytaj także: Wikipedia ma pieniądze na kolejny rok bez reklam

10 stycznia 2001 Larry Sanger na liście dyskusyjnej Nupedii zaproponował zbudowanie innego projektu opartego na oprogramowaniu wiki. Wikipedia formalnie ruszyła 15 stycznia 2001 r. Miała być wolną encyklopedią i jednocześnie źródłem artykułów dla Nupedii. Taki model tworzenia artykułów z czasem odrzucili uczestnicy Nupedii i to doprowadziło do wyodrębnienia się Wikipedii.

Następnie trzeba było ustalić ważne zasady dla funkcjonowania projektu, np. skodyfikowano zasadę neutralnego punktu widzenia. W roku 2003 założyciele Wikipedii i Nupedii postanowili powołać do życia Fundację Wikimedia, która dba o rozwój Wikipedii oraz jej projektów siostrzanych. W tym samym roku angielska Wikipedia przekroczyła 100 tys. artykułów.

Milionowe hasło w Wikipedii powstało już w 2004 roku (licząc wszystkie wersje językowe). Już w roku 2006 tylko angielska Wikipediia miała milion haseł. W tym samym roku tygodnik „Time” określił społeczność Wikipedii mianem idealnej społeczności internetowej, przyznając jej nagrodę „Człowiek roku 2006”.

Do szybkiego wzrostu przyczynili się Polacy. Polska Wikipediia powstała już w 2001 r. Obecnie jest na czwartym miejscu pod względem liczby artykułów (ponad 750 tys.).

>> Czytaj także: Polska Wikipedia: 9 zmian na 9 urodziny

Jednym z sukcesów Wikipedii jest to, że tak popularna strona działa bez reklam, utrzymując się z bardzo wielu niewielkich datków. W czasie ostatniej zbiórki udało się zdobyć 16 mln USD na działanie Wikipedii i kwotę tę zebrano w rekordowo krótkim czasie.

Więcej informacji o historii Wikipedii można zdobyć oczywiście... na Wikipedii.

Daty i liczby to jedno, ale Wikipedia dla wielu osób stała się źródłem ciekawych doświadczeń i emocji. Nie da się o nie spytać wszystkich jej twórców, ale ciekawy wywiad z założycielem Wikipedii Jimmym Walesem przeprowadził serwis Wired – zob. Q&A: Jimmy Wales Reflects on a Decade of Wikipedia.

Z wywiadu dowiemy się m.in. że Jimmy Wales nie spodziewał się aż tak ogromnej popularności Wikipedii. Przyznał, że dawniej liczył na znalezienie się Wikipedii wśród 100 najpopularniejszych stron, może wśród 50. Ogromny wzrost był jednak nie tylko źródłem radości, ale i wyzwaniem. Sam Wales przyznaje, że chciał by Wikipedia była globalna, ale nie sądził, że projekt zmusi go do podróżowania po całym świecie.

>> Czytaj także: Wikimedia otworzy biuro w Indiach

Mówiąc o krytyce Wikipedii, Jimmy Wales stwierdził, że nie ma żalu do krytykujących i nie jest zmęczony. Jego zdaniem Wikipiedia bierze na siebie pewną odpowiedzialność i krytykę trzeba brać na poważnie. Ludzie rozumieją, że Wikipedia jest całkiem dobra, ale nie jest doskonała i staje się lepsza cały czas – stwierdza Wales.

Jednym z celów, na których skupiony jest założyciel Wikipedii, jest wzrost, ale szczególnie w krajach rozwijających się. Wikimedia Foundation ma kierować swoje zasoby do pomagania lokalnym społecznościom i rozwijania się w tych językach, w których jeszcze się nie rozwinęła. W wywiadzie z Wired Jimmy Wales często powtarza słowo „różnorodność” i podkreśla, że trzeba ją osiągać, ułatwiając wszystkim edycję Wikipedii. Powinny to robić także osoby niebędące geekami. Wikipedia powinna być prosta.

Obawy? Jimmy Wales niepokoi się cenzurą pojawiającą się w różnych częściach świata. Wikipedia ma służyć wolnej wymianie informacji, więc stara się stać na czele organizacji, które o to walczą. Jimmy Wales uważa, że trzeba przyglądać się represyjnym rządom. Kierunek, w którym zmierza świat, wydaje się mimo to dobry.

>> Czytaj także: FBI vs Wikipedia - poszło o pieczęć

Jimmy Wales, kończąc wywiad z Wired, stwierdza, że za 10 lat chciałby zobaczyć więcej języków, informacji i jakości. Realizacja tak prostych celów może nie być prosta, ale społeczność Wikipedii powinna sobie poradzić z przeszkodami.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy