Philae wykrył cząsteczki organiczne, ale co to naprawdę znaczy?

19-11-2014, 14:08

Philae znalazł cząsteczki organiczne na komecie! Czy to wyjaśnia tajamnicę życia? Rzecz w tym, że... niekoniecznie...

Lądownik Philae, który tak bohatersko osiadł na komecie, zdążył przesłać dane naukowe, zanim przeszedł w stan hibernacji. Te dane są ciągle analizowane, ale media już obiegła jedna "sensacyjna" wiadomość. Znaleziono "cząsteczki organiczne"! Przyczynił się do tego niemiecki instrument badawczy, zbudowany do pobierania próbek z atmosfery.

"Cząsteczki organiczne", czyli... co?

Informacje o tych cząsteczkach podały takie media, jak Wall Street Journal albo BBC. Nie znajdziecie jednak tych informacji na głównej stronie Europejskiej Agencji Kosmicznej ani na blogu misji Rosetta. Dlaczego odkrywcy "cząsteczek organicznych" na komecie w ogóle się nie chwalą swoim odkryciem?

Termin "cząsteczki organiczne" kojarzy się z jakimiś śladami lub pierwocinami życia, ale w chemii termin "związki organiczne" może odnosić się do wielu związków zawierających węgiel. Te związki często występują w organizmach żywych, ale mogą to być również związki syntetyczne, które nie muszą występować w naturze.

Zdjęcie z komety
źródło zdj.: ESA

Życie, komety i hipotezy

Do tej pory nie wiadomo, jakie dokładnie związki znaleziono na komecie. Te związki mogą być oczywiście pewnymi budulcami życia. Możliwe, że w dalekiej przeszłości to właśnie kometa dostarczyła na Ziemię takie substancje.

W ramach ciekawostki można jeszcze przypomnieć o panspermii. To hipoteza postawiona przez Svante Arrheniusa, szwedzkiego chemika i fizyka z przełomu XIX i XX wieku. Sądził on, że życie mogło być przyniesione na Ziemię z kosmosu, za pośrednictwem komety lub meteoroidu, w postaci przetrwalników bakterii. 

Dane Philae jeszcze nie potwierdzają ani hipotezy panspermii, ani nawet teorii o wkładzie komet do powstania życia. Musimy zaczekać na więcej danych. Sami naukowcy przyznają, że jeszcze nie są pewni, jak zinterpretować otrzymane informacje. 

Na koniec dodajmy, że krążąca na orbicie sonda Rosetta już wcześniej wykryła związki organiczne. Ponadto nie od dziś wiadomo, że na komecie jest metan i metanol, a to również są związki organiczne. 

Oczywiście nie chcemy Was przekonywać, że odkrycia Philae nie są znaczące. Jeszcze możemy być bardzo zaskoczeni, ale na chwilę obecną te "cząsteczki organiczne" nie są taką sensacją, jak może się początkowo wydawać. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031