Pendrive niczym puszka Pandory

redakcja 19-03-2011, 21:17

Najczęstszym powodem infekcji komputerów polskich internautów w ubiegłym miesiącu były zagrożenia ukrywające się w plikach automatycznego startu nośników danych - wynika z badań firmy ESET.

Zagrożeniom INF/Autorun, które w lutym stanowiły 6,39% wykrytych infekcji, w rozprzestrzenianiu się pomagają sami użytkownicy. Korzystając na co dzień z pendrive'ów, przenoszą oni dane pomiędzy różnymi komputerami i zapominają, że już samo wetknięcie nośnika do portu USB może spowodować zainfekowanie maszyny szkodliwym oprogramowaniem. Późniejsze podłączenie do takiego komputera innego pendrive'a powoduje skopiowanie zagrożenia na nowy nośnik.

Według specjalistów firmy ESET do infekcji dochodzi najczęściej przypadkowo, a sam użytkownik pozostaje nieświadomy tego, że przeniósł zagrożenie na swój komputer, korzystając np. z pendrive'a znajomego. Na szczęście jedna z ostatnich aktualizacji systemów Windows wyłączyła autostart nośników, zapewniając tym samym ochronę przed skutkami aktywności INF/Autorun. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć swój komputer przed niechcianą infekcją i skorzystać z jednego z dostępnych na rynku programów antywirusowych, który w razie potrzeby wykryje i zablokuje złośliwy program.

Lista najczęściej atakujących zagrożeń lutego wg laboratoriów antywirusowych ESET

Wśród pozostałych zagrożeń, które w lutym najczęściej infekowały komputery polskich użytkowników, znalazła się rodzina koni trojańskich atakujących graczy popularnych gier sieciowych Win32/PSW.OnLineGames (6,37 % wykrytych infekcji), Java/TrojanDownloader (3,92%), znany robak internetowy Win32/Conficker (3,18%) oraz Java/Agent, który po przedostaniu się na komputer ofiary pobiera na dysk kolejne zagrożenia (2,98%).

>> Czytaj także: Cyberprzestępcy żerują na tragedii w Japonii


Źródło: ESET
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag trojanytag szkodliwe oprogramowanietag ESETtag BFISS
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930