Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Pełny układ scalony na jednej nanorurce węglowej

10-04-2006, 14:32

IBM poinformował, że jego naukowcy zbudowali pierwszy pełny układ scalony na jednej nanorurce węglowej. Nanorurki są nowym, obiecującym materiałem, który pozwoli uzyskać większą wydajność, w porównaniu ze stosowanymi obecnie półprzewodnikami krzemowymi.

Przez ostatnie 50 lat branża półprzewodnikowa szła w kierunku zwiększenia możliwości układów scalonych, umieszczając coraz więcej ścieżek na jednym układzie krzemowym. Aby to osiągnąć, starano się budować jak najmniejsze ścieżki.

Naukowcy zdają sobie jednak sprawę, że znajdują się u kresu możliwości zmniejszenia układów. Szansą dla tej branży jest nanotechnologia, czyli dziedzina związana z syntezą nowych rodzajów cząsteczek i struktur o wymiarach rzędu jednej miliardowej metra.

Nanorurki węglowe swoim kształtem przypominają rolkę siatki ogrodzeniowej i są 50000 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Mają wyjątkowe właściwości, dzięki którym mogą przewodzić prąd o większej gęstości, niż "kanały" wykorzystywane przez obecne tranzystory. Dodatkowo, dzięki swoim małym rozmiarom pozwalają na dalszą miniaturyzację układów.

Układ zbudowany przez zespół IBM to oscylator pierścieniowy - konstrukcja wykorzystywana przez producentów układów do testowania nowych procesów produkcyjnych lub materiałów.

Naukowcy IBM scalili pełny układ wokół pojedynczej nanorurki. Do budowy układu scalonego użyli standardowych procesów półprzewodnikowych, a jako podstawę całego układu wykorzystali pojedynczą cząsteczkę.

Jak twierdzą, takie rozwiązanie okazało się niemal milion razy szybsze od prezentowanych wcześniej konstrukcji zbudowanych z wykorzystaniem wielu nanorurek. I chociaż technologia ta nadal jest wolniejsza od współczesnych układów krzemowych, zespół IBM jest przekonany, że nowe procesy nanoprodukcji pozwolą w końcu korzystać z ogromnego potencjału elektroniki nanorurkowej.

Według Dr T.C. Chen, z IBM Research jest to milowy krok w kierunku integracji tej technologii z obecnymi technikami produkcji układów elektronicznych.

Ponadto, rozwiązanie to pozwala uprościć proces produkcji i zapewnia spójność, która jest niezbędna do dokładniejszego przetestowania i zoptymalizowania nanorurek dla takich zastosowań, uważają specjaliści.

Obecnie naukowcy IBM chcą wykorzystać oscylator pierścieniowy do testowania udoskonalonych tranzystorów i układów z nanorurek węglowych, co pozwoli mierzyć osiąganą przez nie wydajność w pełnych układach scalonych.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: IMB