Patenty: Szwedzcy piraci poprą Polaka (Polkę) w EPO

29-06-2009, 10:14

Szwedzka Partia Piratów zgadza się w kwestii patentowania oprogramowania z Urzędem Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) – do takiego wniosku doszła Amelia Andersdotter, która może się stać drugą eurodeputowaną Partii Piratów w Parlamencie Europejskim. Teraz piraci zastanawiają się, jak wypromować kandydaturę Polaka (Polki) na stanowisko prezesa Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).

Urząd Patentowy RP i szwedzka Partia Piratów należały do organizacji, które przedstawiały swoje stanowiska dotyczące sprawy G3-08 prowadzonej przez Rozszerzoną Komisję Odwoławczą (Enlarged Board of Appeal), a dotyczącą prawnej ochrony patentowej dla programów komputerowych. Wszczęto ją z inicjatywy prezes EPO, która chciała wyjaśnić wątpliwości związane z wykładnią Europejskiej Konwencji Patentowej, w szczególności dotyczące patentowania oprogramowania.

Urząd Patentowy RP stanął na stanowisku, że program komputerowy nie może być uznany za wynalazek, przynajmniej jeśli nie wymaga nowego sprzętu lub nie wykorzystuje nowatorskiej konfiguracji sprzętu już nam znanego. Szwedzka Partia Piratów jest natomiast przeciwna patentom na oprogramowanie, gdyż uważa, że nie będą one służyć innowacji. 

Amelia Andersdotter – kandydatka Partii Piratów do PE – porównała dwa stanowiska (UPRP i PP) i doszła do wniosku, że są one bardzo zbliżone. Najpierw oficjalnie stwierdziła, że Partia Piratów jednoczy się z Urzędem Patentowym RP w sprawie patentów na oprogramowanie. Dzień później na blogu stenskott.wordpress.com, którego współautorką jest Amelia Andersdotter, pojawiła się notka o tym, że w roku 2009 będzie wybierany nowy szef Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO).

Na blogu czytamy, że dobrze byłoby napisać do Urzędu Pantentowego RP i zachęcić kogoś z tego urzędu do ubiegania się o stanowisko prezesa EPO. Z notki na blogu wynika, że Piraci znaleźli dane kontaktowe na stronie UPRP, ale nie bardzo wiedzą, do kogo się z taką prośbą zwrócić.

Zdaniem ekspertów pomysł nie jest zły. Polska byłaby w stanie wystawić na prezesa EPO doświadczoną kandydatkę, mającą coś do powiedzenia i mogącą uzyskać poparcie paru państw.

Ta kandydatka to obecna Prezes UPRP Alicja Adamczak. Jest rzecznikiem patentowym, radcą prawnym i pracownikiem naukowym Politechniki Świętokrzyskiej. Przez dwie kadencje była prezesem Polskiej Izby Rzeczników Patentowych. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych nad projektami ustaw Prawo własności przemysłowej i ustawy o rzecznikach patentowych. Należy do wielu organizacji i stowarzyszeń krajowych i międzynarodowych, zajmujących się ochroną własności intelektualnej.

Alicja Adamczak była już kandydatką na dyrektora naczelnego Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO). Warto zaznaczyć, że była pierwszą kobietą ubiegającą się o to stanowisko.

Nie wiemy jeszcze, czy prezes UPRP ma zamiar starać się o stanowisko prezesa EPO i jak ewentualnie ocenia swoje szanse. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że polskie podejście do patentów, określane często jako "konserwatywne", zwróciło uwagę zagranicznego ugrupowania politycznego, które skupia się na kwestiach ważnych dla współczesnego społeczeństwa.


Następny artykuł » zamknij

Producent perfum kolejnym MVNO

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031