Patenty: Lodsys skarży deweloperów i vice versa

15-06-2011, 11:46

W amerykańskich sądach jest już siedem spraw związanych z firmą Lodsys, która dopatrzyła się naruszenia patentu w systemie transakcji w aplikacjach od Apple'a. Mogło się wydawać, że Lodsys jest sprytna, skarżąc pomniejszych deweloperów, ale sprawa chyba się trochę skomplikowała.

Przypomnijmy najpierw fakty związane z Lodsys.

  1. Firma ta twierdzi, że posiada patenty związane m.in. z systemem Apple'a umożliwiającym dokonywanie transakcji w aplikacjach. Z tego powodu Lodsys zaczęła wzywać drobnych deweloperów do wniesienia opłat za licencję. 
  2. Firma Apple stwierdziła, że posiada od Lodsys licencję umożliwiającą także legalne korzystanie z systemu innym deweloperom. Lodsys nie zgodziła się z tym stanowiskiem.
  3. Lodsys zaczęła pozywać deweloperów. Firma jest tak pewna siebie, że obiecała tysiąc dolarów każdemu, kto udowodni, iż bezpodstawnie otrzymał lub otrzyma informacje o naruszeniu jej patentów na platformie iOS.

Na tym nie kończą się pozwy i spory. Lodsys pozwała kolejne firmy, a niektórzy deweloperzy wystąpili do sądu z wnioskami o potwierdzenie, że nie dokonują naruszeń. Wszystkie te sprawy obserwuje Florian Mueller, który na swoim blogu FOSS Patents informuje o siedmiu sprawach sądowych związanych z patentami Lodsys.

>>> Czytaj: Microsoft przeciwny sprzedaży patentów Nortela firmie Google

Trzy pozwy złożyła firma Lodsys, oskarżając o naruszenia swoich patentów 27 podmiotów. Są wśród nich także duże firmy, jak HP i Samsung, mniejsi deweloperzy aplikacji mobilnych oraz inne firmy, jak Best Buy.

Cztery kolejne sprawy w sądach to już zasługa innych deweloperów.

  • Firma ForeSee chce sądowego potwierdzenia, że nie dokonuje naruszeń, a patenty Lodsys (wszystkie cztery) są nieważne. Sprawa wpłynęła do sądu okręgowego dla Północnego Okręgu Illinois.
  • Podobną sprawę wszczął znany producent zabezpieczeń - ESET. Będzie się nią zajmował sąd okręgowy dla Południowego Okręgu Kalifornii. Z dokumentami tej sprawy można się zapoznać w serwisie Scribd.
  • The New York Times Company również chce podobnego potwierdzenia, z czym firma zwróciła się do sądu okręgowego dla Północnego Okręgu Illinois. Z wnioskiem NYT można się zapoznać w serwisie Scribd.
  • Opinion Lab domaga się nie tylko unieważnienia patentu, ale także uznania działań Lodsys za czyn nieuczciwej konkurencji. Sprawę również rozstrzygnie sąd dla Północnego Okręgu Illinois (zob. dokument w serwisie Scribd). 

Z głębszą analizą wspomnianych spraw można się zapoznać w tekstach pt. All four Lodsys patents now also challenged in Southern California by anti-virus software maker ESET oraz Two more lawsuits against Lodsys: by The New York Times Company and OpinionLab.

Pewne jest to, że prowadzenie wszystkich spraw nie będzie dla Lodsys bez znaczenia. Firma musi jakoś finansować te procesy i prawdopodobnie dlatego nie zwlekała ze składaniem pozwów. Być może Lodsys liczy na to, że wyciągnięte od mniejszych firm opłaty za licencje pokryją koszty prowadzonych sporów.

Kto wygra? Lodsys? Deweloperzy? Nie. Historie takie, jak ta, pokazują, że największymi zwycięzcami w amerykańskim systemie patentowym są zawsze prawnicy. Oto mamy "wynalazek", jakim jest system transakcji w aplikacjach mobilnych. Niby nic specjalnego, a siedem spraw w sądach już się toczy i wszystko kosztuje.

>>> Czytaj: Apple mięknie, zmienia zasady dla wydawców


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag procesytag patentytag Opinion Labtag Lodsystag Kaliforniatag ESETtag Apple
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031