Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Patent na uczenie przez internet

02-08-2006, 09:48

Amerykański urząd patentowy (USPTO) przyznał firmie Blackboard patent na nauczanie przez internet. Firma próbuje teraz zdobyć podobne patenty w innych krajach. Istnieją obawy, że może to zagrozić otwartym platformom nauczania takim, jak Moodle.

Firma złożyła aplikację o przyznanie patentu dotyczącego "internetowych metod i systemów edukacji" w roku 1999.

Z danych na stronie USPTO wynika, że ów patent (6,988,138) został przyznany 17 stycznia br. Firma twierdzi, że otrzymała podobne patenty w Nowej Zelandii, Australii i Singapurze. Teraz stara się o ich przyznanie w kilku krajach europejskich.

Na uwagę zasługuje fakt, że patent 6,988,138 obejmuje bardzo ogólnie zdefiniowaną metodę nauczania przez internet. Praktycznie da się pod niego podciągnąć wszystkie aplikacje używane w czasie kursów online.

Fakt otrzymania wyżej wymienionego patentu firma ogłosiła 26 czerwca. Zaledwie dzień później wytoczyła sprawę sadową firmie Desire2Learn Inc, które również dostarcza platformy e-learningowe. Na ten fakt wiele serwisów związanych z internetowym nauczaniem zareagowało z oburzeniem.

Zdaniem Petera Schillinga z serwisu Academic Commons, Blackboard może zagrozić otwartym platformom e-laerningowym takim jak Moodle czy Sakai. Zagrożone może być również każde inne oprogramowanie, które zostanie użyte przez szkoły do przeprowadzania kursów online (np. wiki lub skrypty blogowe).

Można mieć też wątpliwości co do tego, czy Blackboard rzeczywiście zasłużyła na patent 6,988,138. Firma rozpoczęła starania o niego w roku 1999, kiedy istniało już kilka pionierskich systemów nauczania przez internet.

Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Całkowicie wolny Novell