Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

PARP: podsumowanie i zapowiedź zmian PO IG 8.1

10-12-2009, 10:35

W tym roku złożono ponad 9 tys. wniosków o dofinansowanie innowacyjnego biznesu. To ośmiokrotnie więcej niż w roku ubiegłym, a wartość wniosków wynosząca 19 mld zł jest trzykrotnie większa – wynika z danych udostępnionych prze Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Wygląda na to, że Polscy przedsiębiorcy coraz bardziej liczą na pieniądze związane z nowoczesnym biznesem.

W czasie całego roku słyszeliśmy o różnych konkursach na dotacje dla innowacyjnych firm organizowanych przez PARP. Teraz przyszła pora na podsumowania. Z udostępnionej na stronach PARP prezentacji wynika, że Agencja ogłosiła 21 konkursów w 13 działaniach Programu Innowacyjna Gospodarka. Złożono ponad 9 tys. wniosków, a przed rokiem było to zaledwie 1,6 tys. wniosków.

Do końca listopada agencja wypłaciła 640 mln złotych refundacji i zaliczek. W tym samym czasie podpisała prawie 1700 umów na kwotę około 5 mld złotych. Agencja planuje wypłacić firmom jeszcze 713 mln złotych do końca roku. Najwięcej dotacji przyznano firmom z województw mazowieckiego i małopolskiego (ponad 200 dotacji). W całym kraju najwięcej umów zawarto z mikro i małymi przedsiębiorstwami.

>> Czytaj także: PARP: 157 mln dotacji dla biznesu elektronicznego

 

Liczba oraz wartość umów w podziale na województwa
fot. PARP - Liczba oraz wartość umów w podziale na województwa
Tutaj wiele osób zada sobie pytanie - po co to wszystko? W prezentacji PARP znajdziemy oczywiście te najbardziej innowacyjne projekty, a dofinansowanie dostały również te mniej innowacyjne, które być może staną się konkurencją dla już funkcjonujących usług.

Warto jednak przyjrzeć się beneficjentom, którymi chwali się PARP. Jest wśród nich m.in. spółka Braster, która pracuje nad zastosowaniem pasywnych matryc termograficznych zawierających ciekłe kryształy do wczesnego wykrywania patologii piersi (wsparcie 900 tys. złotych). Jest także e-CERTUS, e-usługa skierowana do polskich uczelni i szkół.

Przy okazji PARP poinformował o zmianach, jakie szykują się w przyszłym roku. Co chyba najważniejsze, ma dojść do zmiany kryteriów oceny projektów w działaniu 8.1 (wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej). Zmiana została zatwierdzona 1 grudnia br. przez Komitet Monitorujący PO IG.

Ponadto w działaniu 8.1 zmniejszona zostanie maksymalna wartości projektu, która będzie podlegała dofinansowaniu. Planowane jest też zmniejszenie wydatków na wynagrodzenia oraz wprowadzenie zasady zgłaszania przez firmę w danym konkursie tylko jednego wniosku do oceny.

>> Czytaj także: Kolejki po dotacje na e-biznes


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Następny artykuł » zamknij

Dzieci na celowniku phisherów

Źródło: PARP



Ostatnie artykuły:




fot. Freepik