Parlament Studentów RP o skardze ZAiKS: "Nie planujemy odpowiedzi"

10-04-2015, 16:48

ZAiKS poskarżył się ministerstwu nauki na Parlament Studentów RP, ponieważ organizacja studencka poparła akcję przeciwko opłacie reprograficznej. Organizacja studentów twierdzi, że nie widzi powodów, by polemizować z ZAiKS, i nie rozumie, jaki skutek miała wywrzeć ta skarga.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Wczoraj Dziennik Internautów pisał o dość dziwacznej skardze ZAiKS-u na Parlament Studentów RP (PSRP). Otóż ZAiKS-owi nie podoba się to, że PSRP wsparł akcję Nie płacę za pałace, która wyraża sprzeciw wobec rozszerzenia tzw. opłaty reprograficznej. Przypomnijmy, że jest to opłata doliczana do cen czystych nośników i niektórych urządzeń, a ZAiKS i inne organizacje zbiorowego zarządzania chcą objęcia tą opłatą także komputerów, smartfonów, tabletów itd.

ZAiKS się skarży

ZAiKS postanowił poskarżyć się na PSRP do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ministerstwo przyznało w wypowiedzi dla Dziennika Internautów, że otrzymało pismo od ZAiKS-u w tej sprawie. W tym piśmie przedstawiciele ZAiKS-u mieli zarzucić PSRP udział w akcji naruszającej przepisy prawa i dobra osobiste Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Zarzut jest - jak wszyscy widzimy - dość poważny. 

PSRP: Nie otrzymaliśmy pisma z ministerstwa

Dziś PSRP skomentował tę sprawę dla Dziennika Internautów. Przede wszystkim okazało się, że PSRP nie otrzymał w tej sprawie żadnego pisma z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Biuro prasowe ministerstwa twierdziło, że zwróciło się do Przewodniczącego Parlamentu Studentów RP z prośbą o ustosunkowanie się do argumentów podniesionych w piśmie ZAiKS-u. Parlament Studentów RP nie potwierdza tej wersji. PSRP najwyraźniej otrzymał pismo od ZAiKS-u, ale nie otrzymał pisma z MNiSW.

Odpowiedzi dla ZAiKS-u nie będzie

PSRP odniósł się też w komentarzu do poważnego zarzutu, jakim jest uczestniczenie w akcji niezgodnej z prawem. Oto fragment e-maila, jakiego w tej sprawie otrzymaliśmy od Biura Prasowego PSRP:

Na wstępie chcielibyśmy się odnieść do zarzutu poparcia inicjatywy naruszającej rzekomo swymi hasłami prawo i dobre imię Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W tym miejscu wyraźnie podkreślamy, że Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej odrzuca wszelkie oskarżenia kierowane pod jego adresem związane ze wsparciem wskazanej kampanii. Nie godzimy się na żadne, chociażby symboliczne, wzrosty kosztów powyższych urządzeń lub nienaturalne spowolnienie spadku cen starszych urządzeń wywołane przez wprowadzenie nowych regulacji. W interesie wszystkich ludzi młodych, których olbrzymią część stanowią studenci, leży walka o nienakładanie na użytkowników tak niezbędnych przedmiotów kolejnych opłat - przez które utrudni się dostęp do nich.

Wyrażamy głęboki sprzeciw wobec uzurpowania sobie prawa do określania granic uprawnień przysługujących Parlamentowi Studentów RP. Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z pewnością nie jest właściwym podmiotem do konstruowania tego typu sądów stwierdzających przekroczenie przez nas umocowania wynikającego z ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ze Statutu Parlamentu Studentów RP.

Pismo przesłane do nas przez Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych,​ nie uwzględnia​ ​naszej roli społecznej, roli reprezentanta interesów ​około 1,5 miliona obywateli naszego kraju, którzy w zdecydowanej większości jednoznacznie negatywnie odnoszą się do pomysłów wdrożenia opłaty reprograficznej w przypadku smartfonów i tabletów.

PSRP dał też jasno do zrozumienia, że nie planuje odpowiadać na pismo ZAiKS-u. Oto ostatni akapit e-maila od PSRP, który to akapit był w oryginalnym e-mailu pogrubiony:

Ponadto nie planujemy odpowiedzi na pismo Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, gdyż nie chcemy polemizować na temat naszych kompetencji wyartykułowanych wprost w ustawie - Prawo o szkolnictwie wyższym i Statucie PSRP. ​Podstawową kompetencją Parlamentu jest reprezentacja ogółu studentów w kraju - co spełniamy właśnie poprzez włączanie się w walkę o racjonalne przepisy dotyczące opłaty reprograficznej. Stwierdzenie mówiące o tym, że nie da się należycie uzasadnić naszego poparcia dla inicjatywy, jest bezzasadne i nie odpowiada rzeczywistości - stąd też uznajemy ewentualną polemikę w formie pism za bezcelową. Przedstawiciele PSRP gościli dwukrotnie w siedzibie ZAiKS w celu rozmów na temat kampanii Nie płacę za pałace - Tam też artykułowaliśmy nasze stanowisko. Dziwi nas przeniesienie dyskusji na papier, nie mamy pojęcia, jaki skutek miało to wywrzeć na PSRP.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.