Panorama krateru na Marsie, autoportret i inne dzieła Curiosity (cz. 2)

13-08-2012, 13:01

Astronom amator Walter Frederick Gale nie mógł zobaczyć, jak wygląda krater Marsa od środka. My możemy zobaczyć krater Gale'a dzięki kolejnym materiałom nadesłanym przez sondę Curiosity, która pilnie pracuje na Czerwonej Planecie.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


W ubiegłą środę publikowaliśmy pierwszy film z Marsa oraz pierwsze zdjęcia zrobione przez robocze kamery sondy. Jeśli ich nie widzieliście, to radzimy szybko to nadrobić, a są już nowsze i ciekawsze materiały nadesłane przez sondę Curiosity. Sonda będzie robiła zdjęcia cały czas, ale w międzyczasie będzie też odbywać się operacja testowania różnych jej funkcji. Ostatnio sonda przeszła też "przeszczep mózgu", czyli zaczęła otrzymywać z Ziemi nowe oprogramowanie.

Na ostatnich zdjęciach przede wszystkim możemy zobaczyć od środka krater Gale'a, nazwany tak na cześć Waltera Fredericka Gale'a, który był australijskim... bankierem. Żyjący w latach 1865-1945 Gale tylko amatorsko zajmował się się astronomią, ale odkrył kilka komet i gwiazd podwójnych, a w roku 1892 opisał oazy i kanały marsjańskie.

Warto przypomnieć o tym Australijczyku akurat w momencie, gdy we wnętrzu krateru nazwanego jego nazwiskiem znajduje się sonda Curiosity. Co prawda, NASA wysłała na Czerwoną Planetę niezwykłego robota, ale mimo to w badaniach kosmosu nadal udziela się wielu amatorów. Gwiazdy nie wydają się  dziś dla nas tak fascynujące jak kiedyś, często ich po prostu nie widzimy z powodu świateł ulicznych, ale może warto zainwestować w teleskop?

Z pewnością w ramach rozrywki możemy pooglądać panoramę krateru Gale'a. Przedstawia ją film poniżej, opracowany przez NASA na podstawie zdjęć zrobionych w ubiegłym tygodniu przez kamerę umieszczoną na maszcie sondy Curiosity. 

Jeśli ktoś ma ochotę uważniej przyjrzeć się tym obrazom, to na stronie NASA dostępna jest panorama w postaci obrazu w wysokiej rozdzielczości. Ładowanie tego obrazka może potrwać, ale warto przyjrzeć się marsjańskim szczegółom. 

Trzeba też przyznać, że niezwykłe wrażenie robi zdjęcie ściany krateru Gale. Wygląda to niepokojąco... znajomo.

zdjęcie z Marsa

źródło: NASA - Mars Science Laboratory

1  2 3 4 5  - 


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.