OrCam: Urządzenie podobne do Google Glass pomoże niedowidzącym - wideo

06-06-2013, 11:59

Okulary z kamerą i oprogramowaniem mogą widzieć to, czego niepełnosprawny użytkownik nie widzi. Izraelska firma OrCam postanowiła to wykorzystać, tworząc coś naprawdę przydatnego.

Wearable computing, czyli elektronika zakładana na użytkownika, może prowadzić do wprowadzenia na rynek czegoś więcej niż efekciarskie gadżety, takie jak Google Glass. To także szansa na urządzenia, które osobom niepełnosprawnym umożliwią normalne funkcjonowanie.

Izraelska firma OrCam Technologies stworzyła przystawkę do zwykłych okularów, która mieści w sobie m.in. kamerę, oprogramowanie do analizy obrazu oraz słuchawkę wykorzystującą kostne przewodnictwo dźwięku. Urządzenie jest w stanie odczytywać teksty i symbole wskazane palcem przez użytkownika. Ich treść podawana jest głosowo przez słuchawkę.

zdjęcie

Urządzenie OrCam potrafi rozpoznawać teksty w różnym oddaleniu i ułożeniu względem użytkownika, a to niełatwe. Osoba niedowidząca może więc odczytać etykietki na produktach, tytuły książek i gazet, ale także znaki drogowe, napisy na ekranach telewizorów itd. Film poniżej pokazuje urządzenie w akcji.

Sonda
Czy technologie wyrównają kiedyś różnice między pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Istotną cechą urządzenia jest prostota interfejsu, opartego na komunikacji głosowej i wskazywaniu przedmiotów. Użytkownik może ponadto stworzyć bibliotekę różnych obiektów, np. świateł drogowych, machając ręką w polu widzenia kamery.

W chwili obecnej OrCam ma zamiar sprzedać ograniczoną liczbę urządzeń za 2,5 tys. dolarów. Są to zatem urządzenia droższe i być może nie tak efektowne, jak Google Glass, ale mają jedną przewagę nad produktami Google - mogą naprawdę zmienić życie na lepsze.

Czytaj także: Skaner zdrowia jak ze Star Treka - Scanadu Scout. Internauci hojnie go wsparli


Źródło: Orcam
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031