Opportunity pobija rekord Marsa. Nikt nie zajechał na nim tak daleko

20-05-2013, 13:39

Sonda Opportunity nie jest dziś tak popularna jak młodsza Curiosity, ale to ona pobiła rekord dystansu, jaki ludzki pojazd kiedykolwiek pokonał na powierzchni Marsa.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Ostatnio dużo mówiło się o Curiosity, najnowszej marsjańskiej sondzie NASA. Warto jednak pamiętać, że na Marsie pracuje także Opportunity. Misja tej dziewięcioletniej już sondy rozpoczęła się w 2004 roku i towarzyszyła jej bliźniacza sonda Spirit, z którą nie ma obecnie łączności. Pierwotnie misja była zaplanowana na 90 dni marsjańskich, ale potem wielokrotnie ją przedłużano. W ubiegłym roku to Opportunity znalazła na Marsie ciekawe kulki

Opportunity - marsjański długodystansowiec

16 maja NASA poinformowała, że Opportunity pobiła historyczny rekord. Łączny dystans pokonany przez ten pojazd na Marsie wyniósł 35,76 km. Jeszcze żaden ludzki pojazd nie pokonał takiego dystansu na powierzchni Czerwonej Planety.

Trzeba tutaj dodać, że jeden ludzki pojazd pokonał większą odległość na Księżycu. Był to radziecki łazik Łunochod 2, który przejechał odległość 37 km. Niemniej rekord marsjański należy do Opportunity. Poza tym Opportunity ma rekord dystansu wśród wszystkich pojazdów NASA. Wcześniejszy rekord należał do łazika księżycowego z misji Apollo 17, który przejechał 35,74 km.

Infografika poniżej zawiera zestawienie pojazdów i dystansów. Pomarańczowe kreski oznaczają dystanse pokonane na Marsie.

infografika

Opportunity jedzie dalej

Na koniec trzeba dodać, że Opportunity ma się dobrze i jedzie dalej. Sonda znajduje się na krawędzi krateru Endeavour, ale naukowcy zaplanowali jej wycieczkę do miejsca określanego jako Solander Point, położonego o 2,2 km od obecnego miejsca pobytu. Jeśli tak dalej pójdzie, Opportunity pokona rekord Łunochoda 2.

Poniżej zdjęcie, jakie wykonała sonda Opportunity całkiem niedawno, bo 15 maja. Zdjęcie wykonano przednią kamerą służącą do rozpoznawania przeszkód.

zdjęcie z MarsaSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Kaspersky


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.