Operatorzy będą likwidować białe plamy

17-01-2011, 14:43

Operatorzy telekomunikacyjni sukcesywnie będą pozbywać się tzw. białych plam, czyli obszarów pozbawionych zasięgu telefonii komórkowej. Ponad 300 tys. Polaków ma zyskać zasięg.

Sonda
Czy posiadasz zasięg sieci w swoim miejscu zamieszkania?
  • tak
  • tak, ale tylko jednego operatora
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Urząd Komunikacji Elektronicznej pracuje nad wyeliminowaniem problemu związanego z brakiem zasięgu telefonii komórkowej. Wraz z operatorami wstępnie uzgodniono i zweryfikowano listy białych plam - obszarów, gdzie żaden z operatorów nie ma zasięgu swojej sieci.

>> Czytaj też: Gdzie są białe plamy?

Na terenie 124 miejscowości planowane jest powstanie stacji bazowych sieci komórkowych, które mają na celu likwidację obszarów białych plam. Najwięcej inwestycji ma powstać na terenie województwa małopolskiego, podkarpackiego i dolnośląskiego. Łącznie zasięg operatorów sieci komórkowej mają zyskać 324 tys. osób.

Białe plamy na odcinku Włodzice Wielkie - Rakowice Małe - Kotliska - Niwnice sieci Era
fot. UKE - Białe plamy na odcinku Włodzice Wielkie - Rakowice Małe - Kotliska - Niwnice sieci Era
Ponad 100 lokalizacji zostało zakwalifikowanych jako niewymagające inwestycji przez operatorów z powodu występowania zasięgu przynajmniej jednego operatora. Inwestycji również nie będzie na obszarach leśnych.

>> Czytaj też: UKE: Jeżeli znikną problemy z zasięgiem, stawki hurtowe zostaną obniżone

Na początku br. odbyło się spotkanie przedstawicieli UKE i czterech operatorów telefonii komórkowej (PTC, Polkomtel, PTK Centertel i P4) oraz telekomunikacyjnych izb gospodarczych. Dyskutowano na temat likwidacji tzw. białych plam i inwestycji w sieć 3G.

Operatorzy nie chcą jednak inwestować w pokrywanie zasięgiem 3G autostrad ze względu niski popyt i tras kolejowych, ponieważ ich zdaniem to kolej powinna montować na swój koszt urządzenia wzmacniające sygnał w wagonach.


Źródło: UKE
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy