Opera omija kazachską cenzurę

17-04-2010, 14:14

Dzięki Operze Turbo mieszkańcy Kazachstanu ponownie mają dostęp do stron internetowych, które w zeszłym roku zostały zablokowane w wyniku wejścia w życie prawa wymierzonego w "nielegalne" treści w sieci.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Najnowsza wersja norweskiej przeglądarki Opera 10.50 ma zbudowaną funkcję kompresji plików, dzięki czemu przeglądanie stron internetowych jest znacznie szybsze. Jest to szczególnie przydatne dla użytkowników, którzy mają wolne łącza lub niskie limity transferu. Okazuje się jednak, że funkcja ta - Opera Turbo - ma także swój udział w omijaniu cenzury w Kazachstanie, środkowoazjatyckiej byłej radzieckiej republice.

>> Czytaj także: Opera już na 100 mln urządzeń 

Opera ma obecnie 32-procentowy udział w kazachskim rynku przeglądarek, wyprzedzając Internet Explorera, Safari czy Chrome - informuje agencja Reuters. W ciągu zaledwie roku jej udział wzrósł tam o 60 procent. Powodem tego jest fakt, że najnowsza wersja umożliwia dostanie się na strony internetowe, które dla innych użytkowników w Kazachstanie pozostają zablokowane.

Jest to wynik uchwalonego w zeszłym roku prawa, na mocy którego lokalne sądy mogą blokować strony internetowe, których treść uznana jest za "nielegalną". Na czarnej liście natychmiast znalazły się m.in. nieprzychylne władzom blogi w serwisach Livejournal.com czy Blogger.com - prowadziły je bowiem osoby przeciwne prezydentowi Narsułtanowi Nazarbajewowi, rządzącego krajem od blisko 20 lat.

Opera jednak nie "reklamuje" tej funkcjonalności i nie wiąże z nią swojego sukcesu na kazachskim rynku. Nie skomentowała także faktu, że dzięki omijaniu cenzury jej produkt stał się najpopularniejszym sposobem dostępu do sieci.


Następny artykuł » zamknij

WePad już jest (wideo)

Źródło: Reuters


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag przeglądarkitag Opera Turbotag Operatag Kazachstantag cenzura
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.