Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Opera 10.60: szybka i pierwsza ze wsparciem WebM (wideo)

01-07-2010, 09:21

Udostępniono finalną wersję Opery 10.60, która według niektórych testów jest o ponad 50% szybsza od swojej poprzedniczki. Przeglądarka lepiej wspiera HTML5 i jest pierwszą umożliwiającą odtwarzanie wideo w formacie WebM.

Nowa Opera wspiera m.in. funkcję geolokacji, która ułatwia orientację w terenie dzięki umiejscowieniu pozycji użytkownika na mapie. Dla zapewnienia prywatności użytkownik ma kontrolę nad uruchomieniem tej funkcji. By zobaczyć geolokację w akcji, Opera stworzyła interaktywną mapę, która pokaże ilość pobrań Opery w czasie rzeczywistym.

Opera jako pierwsza oferuje wbudowane odtwarzanie wideo obsługujące format WebM. Wspominaliśmy o nim w DI w ubiegłym miesiącu. To otwarte rozwiązanie zaproponowane przez Google wykorzystuje kodek wideo VP8 (na licencji podobnej do BSD), otwarty kodek audio Vorbis oraz kontener multimedialny Matroska. WebM może być w przyszłości konkurencją dla H.264.

>>> Czytaj: H.264 zagrożony przez Google, Mozillę i Operę?

Finalna wersja Opery 10.60 w najważniejszych testach notuje zwiększoną o 50% szybkość w porównaniu z poprzedniczką. To przekłada się na szybszy kontakt z internetem na nowoczesnych stronach, naszpikowanych JavaScriptem, takich jak Gmail czy Facebook.

Opera wzmocniła bezpieczeństwo dzięki wprowadzonemu w tej wersji i wspieranemu przez AVG systemowi ochrony przed oszustwami i phishingiem. Użytkownik będzie informowany na bieżąco o najnowszych zagrożeniach związanych ze złośliwym oprogramowaniem, atakami i scamem. W niektórych regionach informacje o złośliwym oprogramowaniu dostarczy Yandex.

Inne zmiany i ulepszenia:

  • appcache, który umożliwia korzystanie w przeglądarce z aplikacji takich, jak edytor tekstu lub arkusz kalkulacyjny nawet bez połączenia internetowego, dzięki lokalnemu gromadzeniu plików;
  • Bing, jako jedna z możliwości wyszukiwania o prócz wbudowanej wyszukiwarki Google;
  • sugestie wyszukiwania;
  • nowe funkcje interfejsu, takie jak ulepszony przycisk menu i ikony w kartach.

Nową Operę można pobrać ze strony producenta. Poniżej film prezentujący nową Operę:


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              Ostatnie artykuły: