Opera 10.50 beta jest szybka i dyskretna

11-02-2010, 10:04

Jest wersja beta Opery 10.50 dla Windows. Nowy silnik JavaScript ma sprawić, że będzie to najszybsza przeglądarka. Użytkownikom mogą się też spodobać bardziej niezależne widgety oraz prywatny tryb przeglądania.

Opera Software chwali się przede wszystkim szybkością nowej przeglądarki. Posiada ona silnik JavaScript o nazwie Carakan, który ma być aż 8 razy szybszy od swojego poprzednika. Nie bez znaczenia dla szybkości jest też technologia kompresji stron Opera Turbo, wprowadzona po raz pierwszy w Operze 10.

Wszystko, co w Operze 10.50 pojawia się na ekranie, jest wyświetlane przy użyciu nowej biblioteki graficznej Vega. Ma ona zapewnić szybkie i płynne pojawianie się grafiki – od zmiany kart po animacje na stronach internetowych.

zmiany w interfejsie. Nowe menu Opery dla Windows zastępuje pasek menu, oferując ogólne udoskonalenia graficzne, takie jak Szybkie Wybieranie czy efekty wizualizacji kart. Nowe pole adresu pokazuje powiązane wyniki w historii, zakładki, a nawet aktualną zawartość stron. Można użyć różnych wyszukiwarek i rodzajów przeszukiwania stron internetowych w polu adresu.

>>> Czytaj także: Opera Mini na iPhone już w drodze

Do przeglądarki wprowadzono prywatne przeglądanie, które pozwala na surfowanie po sieci bez pozostawiania śladów w przeglądarce. Podobna funkcja była już w IE, Firefoksie i Chrome, ale w Operze jest dodatkowo możliwość stworzenia prywatnych kart.

Udoskonalono integrację z Windows. Dzięki efektowi Aero Glass Opera10.50 ma wyglądać lepiej niż jakakolwiek poprzednia wersja. Łatwiejszą obsługę ma zapewnić wsparcie Jump List i reorganizacji paska menu.

Ponadto każdy widget Opery może działać jako osobny, niezależny od przeglądarki proces, zachowując się jak natywna aplikacja. To rozwiązanie jest dziełem programistów z polskiego oddziału Opera Software.

Nowy silnik Opera Presto 2.5 w Operze 10.50 beta wprowadza większe wsparcie dla HTML 5, pełne wsparcie dla CSS 2.1 i dla wielu elementów ostatniego CSS 3.

Przeglądarka powinna być dostępna pod adresem www.opera.com/next. Wersje beta na Mac i Linux pojawią się wkrótce po wydaniu wersji na Windows.

>>> Czytaj: Mobilny Firefox już jest


Źródło: Opera Software
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy