Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

OpenPKW - projekt żyje i ma prototyp Kalkulatora Wyborczego

03-04-2015, 13:00

OpenPKW to projekt, w ramach którego ma powstać otwarty system do obsługi głosowania w ramach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. Miło nam donieść, że ten projekt ciągle żyje i nawet robi widoczne postępy.

W listopadzie ubiegłego roku Dziennik Internautów opisywał projekt OpenPKW. Była to reakcja na wpadkę z systemem wyborczym PKW, która opóźniła podanie do wiadomości publicznej wyników wyborów samorządowych. Grupa aktywistów postanowiła powołać do życia projekt obywatelski mający za zadanie stworzyć w pełni działający system do obsługi głosowania w ramach prawnych Rzeczpospolitej Polskiej. Projekt zakłada opracowanie, stworzenie i udostępnienie projektu na licencjach otwartych. Jest wspierany przez prawników wolontariuszy, hakerów i programistów.

Naszym zdaniem ten projekt był ciekawym przykładem reakcji współczesnego społeczeństwa na pewien państwowy problem. Oto obywatele postanowili wspólnie coś zrobić, zaangażować pewien potencjał intelektualny i oddać go innym. To zawsze lepsze niż narzekanie. Ten pomysł byłby ciekawy, nawet gdyby potem upadł, ale... on ciągle żyje. 

W drugiej połowie marca przedstawiciele OpenPKW informowali, że cały czas aktywnie działa zespół wolontariuszy, który ze względu na rozproszony charakter spotyka się co środę via Skype. Informowano też o organizowaniu zespołu i pracach nad pierwszymi modułami.

Jest Kalkulator Wyborczy OpenPKW, wersja beta

Dziś natomiast OpenPKW udostępnił wersję beta prototypu Kalkulatora Wyborczego dla obwodowych komisji wyborczych w zbliżających się Wyborów Prezydenckich 2015. Ten kalkulator jest dostępny tutaj.

Formularz - kalkulator wyborczy OpenPKW

Obecnie trwają prace także nad Otwartą Platformą Wyborczą, czyli oprogramowaniem służącym do przekazywania protokołów wyborczych z ok. 25 tys. komisji obwodowych w Polsce. Ekipa OpenPKW ciągle szuka chętnych do pomocy, więc gdybyście byli zainteresowani, znajdziecie więcej informacji na ten temat na stronie OpenPKW

Tak się złożyło, że również w tym tygodniu Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wnioski z kontroli Krajowego Biura Wyborczego. Zdaniem NIK nie ma obecnie możliwości, by na czas przygotować odpowiedni system i wybory prezydenckie najlepiej byłoby przeprowadzić bez wsparcia informatycznego. 


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *