OOXML w OpenOffice? To możliwe!

04-04-2008, 08:17

Darmowy pakiet biurowy OpenOffice.org może w przyszłości obsługiwać format OOXML – zapowiedział przedstawiciel projektu John McCreesh dodając jednak, że zastosowanie nowego standardu może być bardzo trudne. Tak trudne, że będzie miał z nim problemy nawet... Microsoft.

W środę John McCreesh powiedział serwisowi ZDNet, że projekt OpenOffice zaadoptował standard ODF w odpowiedzi na naciski ze strony rynku, a w szczególności ze strony rządów i administracji publicznych. Stwierdził, że podobnie będzie z OOXML. Jeśli będzie zainteresowanie tym standardem na rynku, OpenOffice.org sięgnie po niego.

Sonda
Czy cieszy Cię fakt uznania OOXML za standard ISO
  • Tak
  • Nie
  • Jest mi to obojętne
wyniki  komentarze

Nie oznacza to jednak, że wszystkie zastrzeżenia, które do tej pory zgłaszano wobec nowego standardu przestaną mieć znaczenie. McCreesh przyznał, że zaimplementowanie standardu może być trudne zarówno z powodu obszernej dokumentacji (ponad 6 tys. stron) jak i cech technicznych standardu.

Według przedstawiciela projektu OpenOffice.org nawet sam Microsoft może mieć problem ze stosowaniem promowanego przez siebie standardu. Trzeba tu zaznaczyć, że wbrew temu co twierdzi Microsoft, standard OOXML nie jest stosowany ani w nowym pakiecie Office, ani w żadnym innym oprogramowaniu. MS Office 2007 korzysta z formatu zapisu podobnego do przyjętego niedawno standardu.

McCreesh wyraził też powątpiewanie w to, czy samo istnienie kolejnego standardu dokumentacji przyniesie korzyści (Microsoft bardzo zachwalał korzyści płynące z wielu standardów). Przedstawiciel OpenOffice.org powiedział, że jego zdaniem "piękno standardów" polega na tym, że jest jeden standard którego wszyscy używają. Przykładowo internet działa dzięki standardowi HTML. Internet mógłby dziś wyglądać znacznie gorzej, gdyby istniał standard alternatywny do HTML.


Następny artykuł » zamknij

Koniec poczciwego Polboksa

Źródło: ZDNet
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag OpenOffice.orgtag OpenOfficetag OOXMLtag ODFtag Microsoft
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031