OLPC rusza z masową produkcją

07-11-2007, 11:53

Przedstawiciele fundacji OLPC ogłosili, ze masowa produkcja tanich laptopów dla dzieci z uboższych krajów wreszcie ruszyła.

Po serii opóźnień i podwyżek przewidywanej ceny firma Quanta Computer otrzymała od fundacji OLPC zielone światło do rozpoczęcia produkcji tanich komputerów. Będą one zjeżdżać z taśm nowej fabryki w Shanghaju.

Pierwsze laptopy OLPC trafią do dzieci w Urugwaju i Mongolii. Będą również dostępne dla Kanadyjczyków i Amerykanów w ramach programu G1G1 ("give one, get one" czyli "daj jeden, weź jeden"), który wystartuje 12 listopada. Kanadyjczycy i Amerykanie kupią laptopy za 399 USD, ale każdy zakup sfinansuje komputer dla dziecka żyjącego w trudnych warunkach.

Nie wiadomo jeszcze czy OLPC przyczyni się do zmniejszenia cyfrowego wykluczenia i pomoże swoim użytkownikom w życiu. Pewne jest natomiast to, że na fali popularności tego projektu wyrosła nowa gałąź przemysłu komputerowego. Inne firmy widząc OLPC zapragnęły mieć własnego niewielkiego i taniego laptopa.

Intel stworzył komputer Classmate PC, który trafi m. in. do Libii. Inny edukacyjny laptop - Eee PC od Asusteka - będzie dostępny również w standardowych kanałach sprzedaży, początkowo w Hong Kongu i Tajwanie za 340 USD.

Przy okazji startu produkcji OLPC pomysłodawca projektu Nicholas Negroponte jeszcze raz podkreślił, że jest to maszyna stworzona specjalnie z myślą o dzieciach i potrzebach edukacyjnych. OLPC będzie wyróżniało od innych tanich laptopów przede wszystkim oprogramowanie - specjalnie przystosowany system Linux z bardzo intuicyjnym interfejsem Sugar, który ma zapewnić edukacyjne powodzenie.

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy