OLPC rusza z masową produkcją

07-11-2007, 11:53

Przedstawiciele fundacji OLPC ogłosili, ze masowa produkcja tanich laptopów dla dzieci z uboższych krajów wreszcie ruszyła.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Po serii opóźnień i podwyżek przewidywanej ceny firma Quanta Computer otrzymała od fundacji OLPC zielone światło do rozpoczęcia produkcji tanich komputerów. Będą one zjeżdżać z taśm nowej fabryki w Shanghaju.

Pierwsze laptopy OLPC trafią do dzieci w Urugwaju i Mongolii. Będą również dostępne dla Kanadyjczyków i Amerykanów w ramach programu G1G1 ("give one, get one" czyli "daj jeden, weź jeden"), który wystartuje 12 listopada. Kanadyjczycy i Amerykanie kupią laptopy za 399 USD, ale każdy zakup sfinansuje komputer dla dziecka żyjącego w trudnych warunkach.

Nie wiadomo jeszcze czy OLPC przyczyni się do zmniejszenia cyfrowego wykluczenia i pomoże swoim użytkownikom w życiu. Pewne jest natomiast to, że na fali popularności tego projektu wyrosła nowa gałąź przemysłu komputerowego. Inne firmy widząc OLPC zapragnęły mieć własnego niewielkiego i taniego laptopa.

Intel stworzył komputer Classmate PC, który trafi m. in. do Libii. Inny edukacyjny laptop - Eee PC od Asusteka - będzie dostępny również w standardowych kanałach sprzedaży, początkowo w Hong Kongu i Tajwanie za 340 USD.

Przy okazji startu produkcji OLPC pomysłodawca projektu Nicholas Negroponte jeszcze raz podkreślił, że jest to maszyna stworzona specjalnie z myślą o dzieciach i potrzebach edukacyjnych. OLPC będzie wyróżniało od innych tanich laptopów przede wszystkim oprogramowanie - specjalnie przystosowany system Linux z bardzo intuicyjnym interfejsem Sugar, który ma zapewnić edukacyjne powodzenie.


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.