OLPC: Możemy pomóc przy tablecie za 35 dolarów

03-08-2010, 11:16

Indyjski supertani tablet zyskał poparcie Nicholasa Negroponte, szefa projektu OLPC (w ramach którego miał powstać tani laptop za 100 dolarów). Negroponte zaoferował indyjskim inżynierom dostęp do technologii wypracowanej w ramach OLPC i dał kilka rad.

Indyjski Minister Zasobów Ludzkich w ubiegłym miesiącu ogłosił, że indyjskim inżynierom udało się opracować tani edukacyjny tablet za jedyne 35 dolarów. Indie od dawna zapowiadały stworzenie taniego laptopa za nawet 10 dolarów. Mimo to informacja o nowym urządzeniu była zaskoczeniem.

Niektóre serwisy informacyjne kwestionują wiarygodność indyjskiego rządu i twierdzą, że za małe pieniądze może on zrobić najwyżej szum w mediach. Przedstawiano wyliczenia, z których wynika, że opracowanie tabletu za 35 dolarów nie jest możliwe. Indyjskie ministerstwo nie podało zbyt wielu szczegółów technicznych dotyczących urządzenia, co sprzyjało sceptycyzmowi.

>>> Czytaj: Indie: mamy tablet za 35 dolarów

Od wielu lat działa projekt OLPC, w ramach którego ma powstać tani edukacyjny laptop dla dzieci z biedniejszych państw. Twórcom projektu nie udało się osiągnąć ceny 100 dolarów za laptopa, ale mimo to wierzą oni w informacje płynące z Indii. Co więcej, szef OLPC wystosował list otwarty do indyjskiego rządu.

W liście czytamy, że OLPC popiera indyjski projekt i chce dać jego twórcom darmowy dostęp do własnej technologii. Ta technologia wynika z doświadczenia, które OLPC niewątpliwie ma.

Negroponte podkreślił też, że OLPC jako organizacja charytatywna z nikim nie konkuruje. Indyjski tablet nie jest jego zdaniem "odpowiedzią" lub "konkurentem", ale kolejnym członkiem w rodzinie urządzeń mających służyć edukacji.

Negroponte dał też twórcom indyjskiego laptopa 6 wskazówek:

  1. Zdaniem Negroponte urządzenie powinno skupiać się na potrzebach dzieci 6-12 lat. To chyba nie zgadza się z podejściem indyjskim, które (wg informacji Reutersa) zakłada zagwarantowanie dostępu do komputera na wyższych szczeblach edukacji.
  2. Edukacyjny tablet nie powinien być narzędziem pamięciowego uczenia się.
  3. Choć tablety są przyszłościowe i nawet OLPC chce stworzyć tablet, trzeba pamiętać, że uczenie nie jest tylko konsumpcją mediów. Urządzenie powinno umożliwiać działanie twórcze. iPad jest "konsumencki" z natury. 
  4. Kwestie sprzętu są dość proste, ale mniej oczywista jest kwestia odporności sprzętu na warunki. Zdaniem Negroponte urządzenie powinno być odporne na wodę i wytrzymać upadek z wysokości 3 metrów na kamienną podłogę. 
  5. Linux to oczywisty wybór, ale zdaniem Negroponte należy uważać na to, aby nie stworzyć urządzeń do zadań szczególnych tylko z przydatnymi funkcjami. Komputer edukacyjny powinien być urządzeniem ogólnego przeznaczenia.
  6. Najważniejszy jest dobry projekt. Zróbcie niedrogi tablet, ale nie tani. Uczyńcie go pożądanym, kochanym i zabawnym dla właściciela - pisze Negroponte.

Z wizją Negroponte oczywiście można dyskutować, ale trzeba jednocześnie docenić fakt, że szef OLPC jest otwarty na współpracę z Indiami. W tej chwili trudno ocenić, czy przedstawiciele indyjskiego rządu wykażą się podobną otwartością.

>>> Czytaj: OLPC: Edukacyjny tablet za mniej niż 100 USD


Źródło: OLPC
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031