Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

OLPC: Edukacyjny tablet za mniej niż 100 USD

28-05-2010, 10:12

Już nie tylko laptop za 100 USD jest celem projektu OLPC. Jego przedstawiciele  poinformowali o nowej rodzinie tabletów XO, których cena ma być niższa niż 100 USD, być może w okolicach 75 USD. Urządzenia będą zaprezentowane w czasie targów CES 2011.

W ramach projektu OLPC udało się stworzyć tanie edukacyjne laptopy i dostarczyć je dzieciom. Wciąż jednak nie osiągnięto pierwotnego celu projektu (jeszcze z 2005 r.), tzn. nie stworzono laptopa za 100 USD. Wiele osób dziwi więc, że organizacja stojąca za laptopem wyznaczyła sobie nowy cel - tani tablet. 

Nowy tablet (XO-3) od OLPC, grafika koncepcyjna
fot. OLPC - Nowy tablet (XO-3) od OLPC, grafika koncepcyjna

27 maja fundacja OLPC poinformowała, że zawarła porozumienie dotyczące opracowania nowych tabletów z firmą Marvell, która z OLPC współpracuje od dawna. Zapowiedziano, że nowe urządzenia będą miały pięciokrotnie niższy pobór energii niż laptopy XO. Klawiatura ekranowa pozwoli na rozwiązanie niektórych problemów językowych.

Nowe urządzenia mają ułatwiać zadania edukacyjne, w tym naukę czytania i pisania. Nie mają być platformami multimedialnymi, jakimi stają się tablety dostępne już teraz na rynku.

Nowy tablet (XO-3) od OLPC, grafika koncepcyjna
fot. OLPC - Nowy tablet (XO-3) od OLPC, grafika koncepcyjna

Tablety określane jako XO-3 mają być wyposażone w oprogramowanie bazujące na Linuksie, ze środowiskami Sugar i Gnome (niektóre źródła mówią o Androidzie - zob. One Laptop Per Child's next move: the $100 tablet).

Przekątna ekranu będzie wynosić od 8,5 do 11 cali (podobnie jak kartka papieru). Urządzenie prawdopodobnie będzie zdolne do obsługi urządzeń peryferyjnych, takich jak myszy. W tablecie będzie aparat fotograficzny. Ciekawe jest to, że w zamyśle OLPC urządzenie ma być całkowicie plastikowe (z ekranem włącznie).

Nowy tablet (XO-3) od OLPC, grafika koncepcyjna
fot. OLPC - Nowy tablet (XO-3) od OLPC, grafika koncepcyjna

Przedstawione w tekście obrazy to tylko grafiki koncepcyjne. Działający prototyp tabletu może powstać pod koniec roku i zostanie pokazany na targach CES 2011. Tak naprawdę dopiero wtedy będzie można powiedzieć, na ile pomysł się sprawdził i czego można dokonać za pomocą tabletu. 

X0-3 już mają swoich krytyków, ale ci krytycy zapominają o jednym - swojego czasu to właśnie dziwny laptop od OLPC (także krytykowany) dał początek całej linii miniaturowych laptopów nazwanych później netbookami. Kto wie? Może tablet oparty na nowej koncepcji doprowadzi do powstania jakieś nowej rodziny urządzeń, które nazwiemy np. netbletami?  


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: OLPC, APOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik


Tematy pokrewne:  

tag XOtag tablettag One Laptop Per Childtag OLPCtag Marvelltag laptop