Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Oleje i chłodziwa - jaką rolę pełnią i co wybrać?

14-01-2022, 11:25

W trakcie obróbki skrawaniem kluczowe znaczenie ma chłodziwo, czyli oleje oraz inne ciecze, które służą do chłodzenia i smarowania obrabianych detali. Do wyboru są różne oleje oraz środki wodorozcieńczalne. Poniżej omawiamy wybrane z nich – ich zastosowanie oraz właściwości – oraz podpowiadamy, jakie wybrać.

Dlaczego oleje i inne chłodziwa są tak ważne?

Chłodziwo do metalu jest elementem wyposażenia każdego zakładu maszynowego, gdyż pełni bardzo ważną rolę w trakcie procesu obróbki CNC. W punkcie, w którym narzędzie skrawające ma kontakt z powierzchnią opracowywanego przedmiotu, wytwarza się tzw. siła tarcia. W wyniku jej działania powstaje z kolei wysoka temperatura, co ma zły wpływ na jakość i trwałość narzędzi oraz precyzję pracy.

Kluczowe jest zatem odpowiednie chłodzenie, czyli obniżanie temperatury, a także smarowanie, dzięki któremu tarcie będzie mniejsze. Wysokiej jakości oleje obróbcze i chłodziwo wodorozcieńczalne do obróbki aluminium zwiększają efektywność pracy i obniżają ryzyko uszkodzenia narzędzi. Jeśli zależy nam na ich długotrwałej pracy i wydajnej obróbce, warto zainwestować w odpowiednie chłodziwa.

Podstawowe rodzaje chłodziw

Oleje i chłodziwa – jaką rolę pełnią i co wybrać?

Chłodziwa muszą mieć właściwości chłodzące i smarujące, dlatego w składzie mają zwykle wodę oraz olej w różnych proporcjach. Godne polecenia są między innymi gotowe chłodziwa wodorozcieńczalne, czyli nowej generacji koncentraty. Na rynku jest wiele środków o właściwościach smarnych i chłodzących do wyboru.

Ponadto mogą one zawierać dodatki uszlachetniające, których może być nawet kilkadziesiąt. Dzięki nim preparaty te mają szersze zastosowanie i więcej pożądanych właściwości – skutecznie smarują i chłodzą, ale także myją i chronią narzędzia. Niektóre mają dodatki polarne, które zapobiegają zużyciu narzędzi i sprawdzą się do ekstremalnie wysokich ciśnień.

Chłodziwa mają także dodatkowe właściwości, m.in. pielęgnujące czy zabezpieczające maszynę przed działaniem korozji. Jest też chłodziwo do obróbki aluminium czy oleje obróbcze odpowiednie do dużych prędkości skrawania i wysokiego ciśnienia, Osoby, dla których ważne są trendy ekologiczne, wybiorą środki bez chloru i metali ciężkich.

Wystarczy określić swoje oczekiwania, by wyszukać idealne chłodziwo. Szeroki wybór produktów pozwoli znaleźć oleje obróbcze czy inne ciecze w zależności od konkretnych potrzeb – może m.in. gwarantować wysoką wydajność skrawania czy ponadprzeciętną wydajność. Wybór odpowiedniego środka nie sprawia zatem trudności, a inwestycja w chłodziwa nowej generacji sprawdzonego producenta znacznie usprawnią proces produkcyjny i wydłużą żywotność narzędzi.Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag olejetag nolstag Amin12tag ALH

porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031