Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

O czym należy pamiętać, wysyłając PIT w ostatniej chwili

30-04-2013, 10:26

Dziś, tzn. 30 kwietnia, upływa termin składania deklaracji podatkowych za rok 2012. Udostępniony przez Ministerstwo Finansów system e-Deklaracje jest przeciążony. Warto pospieszyć się, bo wysyłając PIT tuż przed północą, możemy mieć problem z otrzymaniem UPO.

O Urzędowym Poświadczeniu Odbioru, które stanowi dowód złożenia deklaracji, pisaliśmy obszernie w artykule pt. Wysyłamy PIT przez internet - po co nam UPO i co warto o nim wiedzieć. Najprościej mówiąc, nie wystarczy samo wysłanie PIT-a. Ostatnim etapem składania deklaracji online jest pobranie UPO - można to zrobić tylko w przypadku pozytywnej weryfikacji przesłanego rozliczenia.

Czytaj także: Skorzystaj ze wstępnie wypełnionego PIT-a PFR w programie e-pity i rozlicz się w 5 minut!

W połowie ubiegłego tygodnia doszło do awarii systemu e-Deklaracje. Po jej naprawieniu Ministerstwo Finansów poinformowało, że „w związku z bardzo dużą liczbą deklaracji przesyłanych drogą elektroniczną i upływającymi terminami składania deklaracji VAT i zeznań rocznych PIT mogą wystąpić okresowe trudności w dostępie do usługi”. Głównym symptomem problemów jest wydłużenie czasu oczekiwania na odpowiedź systemu, a w niektórych przypadkach całkowity brak takiej odpowiedzi.

Nie można wykluczyć, że podobna sytuacja wystąpi też dzisiaj. Ministerstwo Finansów podaje, że „okresowe trudności w dostępie do usługi e-Deklaracje będą stanowiły okoliczność usprawiedliwiającą w przypadku analizy przez organy podatkowe terminowości składania deklaracji podatkowych”. Jak czytamy na stronie e-deklaracje.gov.pl, każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Przestarzały system?

Ministerstwo Finansów tłumaczy się, że „aktualnie eksploatowany system e-Deklaracje budowany był w latach 2006-2008 oraz projektowany dla mniejszej liczby funkcjonalności i dokumentów niż ma to miejsce w chwili obecnej. Zidentyfikowane problemy techniczne wynikają z obecnej skali wykorzystania usługi. W związku, z tym pomimo podejmowanych działań optymalizacyjnych, nadal może występować ryzyko okresowych zakłóceń funkcjonowania usługi”.

Na razie podjęto decyzję o zwiększeniu liczby serwerów przyjmujących deklaracje. W latach 2014-2017 działający obecnie system ma być „sukcesywnie zastępowany centralnym systemem podatkowym dostarczanym w ramach programu e-Podatki”. Ministerstwo zakontraktowało już wykonawcę tego systemu, na stronie e-deklaracje.gov.pl brakuje jednak informacji, kto nim jest.

Poniżej zamieszczamy jeden z mniej znanych filmów Ministerstwa Finansów promujących składanie deklaracji podatkowych przez internet:

Zobacz także: Ulga internetowa jeszcze dostępna, ale sprawdź, czy warto z niej skorzystać

Więcej praktycznych porad znajdziesz w serwisie specjalnym PIT 2012


Źródło: DI24.pl

« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031