NSA tysiące razy szpiegowała bezprawnie. Kolejny wyciek od Snowdena

16-08-2013, 14:26

Amerykański wywiad tysiące razy bezprawnie zbierał informacje. Wystarczyła literówka, aby analityk wywiadu zobaczył dane na temat osoby, której prywatność powinna być chroniona - ujawnił Washington Post.

Choć Edward Snowden chwilowo siedzi cicho, to nie milkną gazety, które otrzymały od niego tajne dokumenty. Przykładowo Guardian donosił ostatnio o programie XKeyscore, który pozwala analitykom wywiadu na przeszukiwanie e-maili, internetowych rozmów i historii przeglądanych stron.

Gdy świat dowiedział się o XKeyscore, szef Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) zapewniał, że korzystanie z tego systemu przebiega w sposób bezpieczny, że jest odpowiedni nadzór, a pracownicy NSA nie mają dostępu do absolutnie wszystkich danych.

Tysiące nadużyć NSA

Niestety teraz mamy kolejny wyciek ujawniony przez Washington Post. Gazeta opublikowała m.in. otrzymany od Edwarda Snowdena raport z wewnętrznego audytu NSA przeprowadzonego w roku 2012. Wynika z niego, że w ciągu 12 miesięcy agencja dokonała 2776 naruszeń prawa w zakresie gromadzenia, przetrzymywania i rozprowadzania informacji (zob. Washington Post, NSA broke privacy rules thousands of times per year, audit finds).

Raport z audytu dotyczy naruszeń, które miały miejsce w bazie w wybranych placówkach. Nie można wykluczyć, że ogólna liczba naruszeń dokonanych przez NSA jest większa. Niepokojące jest również to, że w roku 2012 liczba nadużyć wzrosła.

Wystarczy literówka

Do naruszeń mogło dochodzić z błahych przyczyn. Wystarczyło, że analityk pomylił się przy wpisywaniu danych i otrzymywał informacje o e-mailach i telefonach osoby, która wcale nie była przedmiotem śledztwa.

Niektóre naruszenia mogły wynikać ze stosowanych procedur. Przykładowo NSA mogła bezprawnie szpiegować osobę uważaną za obcokrajowca, która potem okazywała się obywatelem USA. Zdarzały się też nadużycia, które wynikały z nieprzestrzegania procedur.

Sonda
Czy tysiące nadużyć NSA świadczą o tym, że nadzór nad szpiegami nie jest wystarczający?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Washington Post opisuje również takie sytuacje, kiedy amerykańskie służby zebrały ogromną ilość informacji w celu jej późniejszego odfiltrowania. Metoda ta została zakwestionowana przez United States Foreign Intelligence Surveillance Court (tzw. FISC), czyli sąd federalny nadzorujący pracę wywiadu. 

Samo istnienie audytu pokazuje, że NSA musi być w jakimś stopniu świadoma problemów i stara się coś z nimi robić. Problem w tym, że przy tysiącach naruszeń trudno tak naprawdę mówić o przestrzeganiu prawa i szanowaniu prywatności obywateli.

Czytaj także: XKeyscore: szpiedzy jednak mogą przeglądać e-maile i rozmowy bez nakazu?


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930