Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Marzy Ci się iPhone 5 lub Galaxy S4 z ponad 60-procentowym rabatem? Nikt nie da Ci tyle, ile spamer naobiecuje.

Firma Barracuda Networks przechwyciła za pomocą jednego ze swoich honeypotów, czyli pułapek zastawianych na rozpowszechniane w internecie zagrożenia, serię e-maili podszywających się pod komunikaty rozsyłane przez brazylijski Groupon. Fałszywy serwis, do którego prowadziły linki w spamowych wiadomościach, był niemal wierną kopią oryginalnej witryny.

Zbyt pospieszne zaakceptowanie oferty kierowało użytkowników na stronę z wyborem sposobu płatności, gdzie przez nieuwagę można było zdradzić dane swojej karty kredytowej. Zachęcała do tego m.in. informacja o krótkim czasie obowiązywania oferty i możliwości zapłacenia za wybrany przedmiot w ratach, bez jakichkolwiek odsetek.

Przechwycona pułapka phishingowa mamiła internautów ofertą zakupu nowego iPhone'a za 825 brazylijskich reali, czyli nieco ponad 1200 zł

Przechwycona pułapka phishingowa mamiła internautów ofertą zakupu nowego iPhone'a za 825 brazylijskich reali, czyli nieco ponad 1200 zł

Podejrzliwość użytkowników mógł i zdecydowanie powinien był wzbudzić adres strony, na którą kierowały wiadomości spamowe, nie był to bowiem adres Groupona (zob. zamieszczony wyżej zrzut ekranu - kliknij w obrazek, aby powiększyć). Niespotykanie duży rabat - w przypadku iPhone'a 5 sięgający 67 proc. - również powinien był wzbudzić wątpliwości co do uczciwości proponowanej oferty.

Według ekspertów na przechwycony spam mogło się jednak nabrać wielu internautów i to z dwóch powodów. Pierwszym i najważniejszym była duża staranność przygotowanych materiałów - zarówno e-maili, jak i serwisu, do którego prowadziły odnośniki. Po drugie, wiadomości od Groupona to dla wielu internautów coś naturalnego, bo w ten właśnie sposób serwis powiadamia o swoich ofertach. Omawiany phishing nie dotarł jeszcze do Polski, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by rodzimi oszuści zaczęli stosować podobne triki.

Czytaj także: 6 oszustw na Facebooku, które trzeba umieć rozpoznawać


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Barracuda NetworksOstatnie artykuły:

fot. Petronasfot. Sophosfot. Freepikfot. Freepik